Вкусни тортелини со пилешко на италијански начин, готови за 30 минути

Поради спојот од вкусови – спанаќ, пилешко, домати и кашкавал, овие тортелини ќе ви станат едни од омилените.

vkusni-tortelini-so-pileshko-na-italijanski-nachin-gotovi-za-30-minuti-01.jpg

Кога сакате да подготвите брз ручек, а тоа да е вкусно, па дури и калорично, зошто не направите тортелини со пилешко на италијански начин?

Рецептот е едноставен, а ручекот ќе биде готов за половина час.

Потребни состојки:

 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 парчиња пилешки гради
 • 1 лажица лук во прав
 • 1 лажица сув босилек
 • 1 лажица оригано
 • 1 лажица сол
 • ½ лажичка лут буковец
 • 400ml домати од конзерва
 • 1 шолја сечкан спанаќ
 • ½ шолја печени црвени пиперки
 • ½ шолја неутрална павлака за готвење или млеко
 • ½ шолја пилешка супа (од коцка)
 • 2 лажички нишесте
 • 350g тортелини
 • 1 шолја рендан кашкавал
 • 2 лажички рендан пармезан

Начин на подготовка:

 • Во тава, на среден оган, ставете го маслиновото масло и додајте ги пилешките гради, исечени на коцкички. Пржете околу 3-4 минути, додека да заруменат.
 • Во тавата додајте ги лукот, босилекот, ориганото, буковецот и посолете, па пржете со постојано мешање околу 1 минута.
 • Додајте ги доматите од конзерва, печените пиперки исечкани на ситни парчиња и неутралната павлака.
 • Нишестето спојте го со пилешката супата и кога ќе ги разбиете грутките, сипете ја смесата во тавата со пилешко.
 • На крајот додадете ги и тортелините, поклопете ја тавата со капак и оставете да се варат. Кога ќе почнат да се прават меурчиња, намалете го огнот. Повремено мешајте, но варете го додека тортелините да бидат готови.
 • Една минутка пред да биде готово, додадете ги спанаќот, кашкавалот и пармезанот.
 • Послужете ги додека се топли.

Видео постапка:

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за турски ѓевречиња меки како душа Овие турски ѓевречиња уште се познати и како ачми, а може да ги подготвите и со ...
Викенд мезе: Крцкави пилешки прсти од рерна, готови за 30-тина минути Крцкавите пилешки прсти се омилени за мезе или како предјадење, а наместо да ги ...
Вкусни бомбици од 2 состојки за кога немате ништо благо дома Кога немате ништо благо дома, можете да си подготвите бомбици од само 2 состојки...
3 супи за рамен стомак (се подготвуваат за 30 минути) Ако планирате да бидете на диета и да загубите некој килограм, супите се одлични...
Вкусни домашни чорбести јадења за 5 дена во неделата Пет рецепти за највкусните домашни јадења кои сигурно ви ги правеле дома, а преп...
Сочно пилешко полнето со печурки, црвени пиперки и бешамел сос Ако барате нова идеја за ручек со пилешко, пробајте го овој вкусен рецепт за пил...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg