Лепче со путер од кикиритки и авокадо: Брз и вкусен појадок за утрата кога сте во брзање

Вкусен појадок од само четири состојки кој е одличен за утрата кога немате многу време.

lepche-so-puter-od-kikiritki-i-avokado-brz-i-vkusen-pojadok-za-utrata-koga-ste-vo-brzanje-01.jpg

Лепчето со путер од кикиритки и авокадо е одличен извор на здрави масти и хранливи влакна. 

Тие ви помагаат да бидете сити подолг временски период, при што се одлични и за оние кои се на диета.

Зошто да ја изберете оваа комбинација?

Вкусот е одличен. Можеби на некои ова ќе им звучи чудно, но, путерот од кикиритки совршено се вклопува со вкусот на авокадото.

Лесно е за правење. Лепчето со путер од кикиритки и авокадо е совршено за утрата кога немате многу време за подготовка на вашиот појадок.

Добра опција е и како здрава ужина. Ако ви треба попладневна ужина за да го надминете гладот, тогаш оваа комбинација ќе ви биде одличен избор.

lepche-so-puter-od-kikiritki-i-avokado-brz-i-zdrav-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-02.jpg

Како да направите лепче со путер од кикиритки и авокадо

Потребни состојки:

  • леб
  • 1 авокадо
  • путер од кикиритки
  • мед

Начин на подготовка:

  • Потпечете ги парчињата леб додека не станат крцкави со златно кафеава боја.
  • На секое парче леб рамномерно намачкајте по една лажица путер од кикиритки.
  • Потоа исечкајте го авокадото и ставете на парчињата леб, а на крај над секое парче ставете по една лажичка мед.
  • Послужете веднаш и уживајте.

lepche-so-puter-od-kikiritki-i-avokado-brz-i-zdrav-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-03.jpg

Дополнителни совети кои ќе ви послужат при подготовката на овој појадок

Изберете авокадо кое е меко на допир, но да не биде премногу кашесто.

За различна текстура, наместо кремаст, може да изберете крцкав путер од кикиритки.

Наместо путер од кикиритки, може да користите путер од бадеми или кој било друг путер од јаткасто овошје.

За посилен вкус, врз авокадото може да додадете и парчиња банана, семки од сончоглед или семки од тиква

За солена варијанта на овој појадок, врз лепчето може да додадете и пржено јајце (наместо мед).

lepche-so-puter-od-kikiritki-i-avokado-brz-i-zdrav-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-04.jpg

Па, сигурни сме дека за наредниот појадок веќе имате одлична идеја, а со оваа комбинација имате многу можности за експериментирање и откривање нови вкусови.

М. Ѓ | Црнобело / фото: freepik.com

Би можело да ве интересира:

Вкусен колач без печење со ресана и Кока-кола Сакате да пробате нешто ново, а вкусно? Погледнете го видео-рецептот за колач со...
Брз летен десерт: Кремаст Киндер мус од само 2 состојки, кој ќе го обожавате Ако ги сакате Киндер чоколадата, тогаш сигурно ќе уживате во вкусот на домашниот...
Полнети чоколадни колачиња со богат вкус – се прават во калап од 4 состојки Од овие состојки можете да подготвите 4 вкусни колачиња, што се идеални за оние ...
Шеќерни крофни со цимет и путер, меки како душа Крофните со шеќер, цимет и путер се најмеките крофни што некогаш ќе ги пробате. ...
Рецепти со стар леб: 3 неодоливи оброци за сите гурмани Оние што обожаваат да го потопат парчето леб во сосот што останува од салатата с...
Брз и лесен рецепт за домашен леб Се сеќавате ли на мирисот на домашниот леб што го печеа вашите баби кога бевте д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg