Рецепт за брз ролат со банани и Нутела, кој им успева на сите

Банани и Нутела – постои ли подобра комбинација за вкусен десерт?

brz-kuglof-kolach-so-banani-i-nutela-koj-im-uspeva-na-site-01.jpg

Овој брз десерт кој се подготвува од лиснато тесто, банани и Нутела им успева буквално на сите.

А, ако го подготвите еднаш, ќе го спремате постојано.

Потребни состојки:

 • 3 големи банани
 • 1 пакетче лиснато тесто
 • ½ шолја Нутела
 • Малку цимет
 • Чоколаден прелив
 • Сладолед за сервирање (по желба)

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 180 степени, а тавата обложете ја со хартија за печење.
 • Лиснатото тесто оставете го малку да се одмрзне, па развлечете го во форма на правоаголник.
 • Едната половина премачкајте ја со Нутела, а другата исечете ја со нож (како во видеото).
 • Излупете ги бананите, исечете ги на три дела и наредете ги врз тестото на половината премачкана со Нутелата, а потоа преклопете ги со исеченото тесто и спојте ги двата краја во форма на прстен.
 • Посипете го тестото со цимет и внимателно ставете го врз тавата за печење. Печете го околу 15-20 минути (зависно од тоа како ви пече рерната).
 • Кога ќе биде готов колачот, извадете го од рерната, почекајте да се излади, па прелијте го со чоколаден прелив.
 • По желба послужете го со топка сладолед.

Видео постапка:

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Чизкејк од банани што не се пече – идеален за летните денови Брзите чизкејк десерти се меѓу омилените на модерните домаќинки затоа што не се ...
Рецепт за лесен колач со јаболка и банани – се топи во уста Дали сте љубител на колачи со јаболка и цимет? Овојпат додаваме и банани и добив...
Сочен викенд ручек: Свински кременадли на скара со прелив од мед Свинските кременадли со глазура од мед можете да ги пробате за продолжени викенд...
Викенд десерт: Сутлијаш со пудинг од ванила Дали сакате сутлијаш? Ова е модерна верзија на традиционалниот рецепт, на која н...
Ќе барате уште едно парче: Торта од редени палачинки и фил со Нутела крем Торта од палачинки со фил од Нутела... Звучи примамливо нели? Погледнете како да...
Шеќерни крофни со цимет и путер, меки како душа Крофните со шеќер, цимет и путер се најмеките крофни што некогаш ќе ги пробате. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg