Брз викенд ручек за гурмани: Потпечени плескавици со растопен кашкавал

Што да подготвите ако дома имате компир, мелено месо и моркови? Може да си направите вкусни ќофтиња, што се идеални за брз ручек или вечера, кои ќе ги потпечете со кашкавал и сос од домати.

brz-vikend-ruchek-za-gurmani-potpecheni-pleskavici-so-rastopen-kashkaval-01.jpg

Овој ручек ќе им се допадне на сите гурмани, кои за викендот или по напорниот работен ден сакаат да уживаат во брз оброк со месо и со растопен кашкавал.

Потребни состојки:

 • 2 компира;
 • 1 морков;
 • 500g јунешко мелено месо;
 • 1 лажиче сол;
 • 1 лажиче црвен пипер;
 • ½ лажиче црн бибер;
 • ½ лажиче оригано;
 • Листови магдонос (ситно исечкани);
 • 200ml сос од домати;
 • 200g рендан кашкавал;
 • Масло за јадење (за пржење).

Начин на подготовка:

 • Компирот се лупи, се мие и се ренда, па се процедува од вишокот течност;
 • Излупениот морков се ренда, па во длабок сад се меша со компирот;
 • Рерната се загрева на 180 степени Целзиусови;
 • Се додава меленото месо и сите состојки се промешуваат, па се додава сол, црвен пипер, бибер, оригано и магдонос;
 • Од состојките се замесува тесто и од нив се обликуваат ќофтиња;
 • Ќофтињата се пржат во тава на рингла со средна температура, додека не поруменат од двете страни, а потоа се префрлаат во премачкан плех за печење;
 • Се прелеваат со сос од домати и се наросуваат со кашкавал;
 • Ќофтињата се печат 30-тина минути на температура од 180 степени Целзиусови.

Видео упатство:

Šnicle sa krompirom.

2 kropmpira, 1 mrkva, malo mljevenog mesa i dobijemo fantastičnu večeru. 🙃 #svezazenu

Posted by Sve za zenu on Thursday, December 28, 2023

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Викенд ручек: Мусака ролат со мелено месо и растопен кашкавал Како да подготвите вкусен ручек со којшто ќе ги изненадите домашните? Пробајте г...
3 супи за рамен стомак (се подготвуваат за 30 минути) Ако планирате да бидете на диета и да загубите некој килограм, супите се одлични...
5 предлог посни рецепти за деновите кога не знаете што да јадете Пет рецепти без масло и со масло за деновите додека трае постот. Што можете да п...
Сочен викенд ручек: Свински кременадли на скара со прелив од мед Свинските кременадли со глазура од мед можете да ги пробате за продолжени викенд...
Рецепт за посни колачи во форма на праски – омилениот десерт од детството Идеални за посниот период - можете да подготвите поголемо количество, а никој не...
Вкусни бомбици од 2 состојки за кога немате ништо благо дома Кога немате ништо благо дома, можете да си подготвите бомбици од само 2 состојки...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg