Крофни со боровинки и прелив од лимон, се топат во уста

Овие крофни не се пржат, а остануваат меки и неколку дена (но сигурни сме дека ќе ги изедете веднаш)...

krofni-so-borovinki-i-preliv-od-limon-se-topat-vo-usta-01.jpg

Класичните крофни се секогаш наш прв избор. Но, печените крофни со боровинки и лимон, кои се печат, се топат во уста.

Доволно е да ги направите еднаш за да сакате да ги правите често.

Потребни состојки:

 • 60g несолен путер, стопен
 • 60ml растително масло
 • 150g шеќер
 • 2 големи јајца
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 1-2 лажички рендана кора од лимон
 • 250ml матеница (или обичното млеко)
 • 350g брашно
 • 1,5 лажичка прашок за пециво
 • ¼ лажичка сода бикарбона
 • ½ лажичка сол
 • 1 шолја свежи боровинки

Глазура:

 • 250g шеќер во прав
 • 1-2 лажички кора од лимон (по избор)
 • 7-8 лажици свеж сок од лимон (или млеко ако не сакате да доминира вкусот на лимон)

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 220°С, а тавата за печење крофни премачкајте ја со масло или малку путер.
 • Во длабока чинија измешајте го стопениот путер, маслото и шеќерот и матете додека смесата не се изедначи (околу 2 минути).
 • Додадете ги јајцата, ванилата, кората од лимон и матеницата, па продолжете да матите.
 • Кога ќе добиете мазна смеса, додадете ги и брашното, прашокот за пециво, содата бикарбона и солта, па матете да се соединат. Тестото ќе биде густо.
 • На крај додајте ги и боровинките.
 • Ставете го тестото со лажица во ќеса за шлаг со отвор или во обична ќеса за замрзнувач на која ќе ѝ го пресечете едниот крај и ќе добиете отвор.
 • Ставајте од тестото во секоја дупка за крофна, но само до половина, бидејќи крофните ќе нараснат.
 • Печете 7-8 минути (или додека не биде сува чепкалката за заби со која проверувате дали се печени).
 • Извадете ја тавата од рерната, но крофните нека се ладат во самата тава околу 10 минути пред да ги извадите од калапот (во спротивно може да се сплескаат).
 • Направете ја глазурата - во не премногу длабок сад (колку да можете да ги потопите крофните), измешајте шеќер во прав, кора од лимон и 6 лажици сок од лимон или млеко.
 • Додадете уште 1-2 лажици течност доколку е потребно.
 • Глазурата треба да биде доволно тенка за рамномерно да се распредели на крофните, но доволно густа за да се стегне и да стане сува на допир.
 • Кога крофните целосно ќе се изладат, натопете ја едната страна во глазурата, па ставете ги на сувата страна за глазурата да тече и да се разлева по нив.
 • Послужете ги со вкусно кафе.

Видео постапка:

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Крофни полнети со крем и крцкав карамел, по француски рецепт Вкусни, кремасти и крцкави - ќе ги обожавате овие крофни... Љубител сте на ...
Шеќерни крофни со цимет и путер, меки како душа Крофните со шеќер, цимет и путер се најмеките крофни што некогаш ќе ги пробате. ...
Рецепт за посни колачи во форма на праски – омилениот десерт од детството Идеални за посниот период - можете да подготвите поголемо количество, а никој не...
Вкусни домашни чорбести јадења за 5 дена во неделата Пет рецепти за највкусните домашни јадења кои сигурно ви ги правеле дома, а преп...
Здраво и неодоливо: Полнети пиперки со спанаќ и моцарела Ако барате вкусно и хранливо јадење кое комбинира живописни бои, смели вкусови и...
Рецепт за турски ѓевречиња меки како душа Овие турски ѓевречиња уште се познати и како ачми, а може да ги подготвите и со ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg