Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Вкусен колач со боровинки и лимон

Можете да користите свежи или смрзнати боровинки, во секој случај, вкусот на колачот ќе ви го одбележи летото. 

vkusen-kolach-so-borovinki-i-limon-01.jpg

Колачот со боровинки и лимон ќе им се допадне на сите гурмани - богат вкус на непцата, меко тесто и малку кисела „жичка“ - совршено.

Колачот со боровинки се подготвува едноставно, а во неговиот вкус ќе уживаат сите.

Ако немате свежи боровинки можете да користите и смрзнати, но колачот и понатаму ќе биде совршен.

Како да го подготвите?

Потребни состојки:

Тесто:

 • 200g шеќер
 • 80ml стопен путер
 • 2 големи јајца
 • 3 лажици сок од лимон
 • 180g брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 120ml млеко
 • 1 шолја свежи или замрзнати боровинки
 • 2 лажици рендана кора од лимон

Глазура:

 • 30g шеќер
 • 2 лажици сок од лимон

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 175 степени, а во калап за печење леб ставете хартија за печење.
 • Подгответе го тестото за колачот. Изматете ги шеќерот, стопениот путер, јајцата и сокот од лимон во длабок сад.
 • Во друг сад измешајте ги брашното, прашокот за печиво и солта.
 • Двете смеси спојте ги, така што смесата од суви состојки ќе ја ставите во садот каде што ги измативте јајцата и путерот. На крајот додадете го и млекото.
 • Кога ќе добиете мазна смеса, истурете ги боровинките и кората од лимон, па внимателно мешајте за тие да се спојат со тестото, но и да не ги раздробите.
 • Истурете го тестото во подготвената тава и печете околу 60-70 минути во загреаната рерна (додека чепкалка вметната во центарот на колачот не излезе чиста).
 • Готовиот колач оставете го во тавата околу 10 минути, па дури потоа извадете го.
 • Во меѓувреме, подгответе ја глазурата. Измешајте ги шеќерот и сокот од лимон во мала чинија за смесата да се изедначи.
 • Извадете го колачот од тавата, па прелијте го со глазурата. Дури откако убаво ќе се олади пресечете го и послужете го.

Видео постапка:

View this post on Instagram

A post shared by @thefeedfeed

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колач со путер и лимон за сите сладокусци Едноставен, брз и вкусен - што повеќе треба за да посакате да го направите колач...
Вкусен десерт: Чурос залчиња со цимет и путер Чурос потсетуваат на тулумби, а сепак не се. Но овие мали залчиња се превкусни и...
Сочен колач со капини, мед и бело чоколадо, совршен за сите сезони Сладок, мек како душа и едноставен за подготовка – овој колач со капини и мед е ...
3 рецепти за деновите кога постите без масло Шпагети со лук и сусам, вкусен ориз со лозови листови или киноа... Што можете да...
Рецепт за кремасто орзо со пилешко и лимон Ако досега не сте ги вклучиле орзо тестенините во своето мени, ви предлагаме да ...
Рецепт за посни колачи во форма на праски – омилениот десерт од детството Идеални за посниот период - можете да подготвите поголемо количество, а никој не...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg