Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Рецепт за здрави колачиња од таан и темно чоколадо

Овие колачиња се направени од здрави состојки и нема да зажалите ако посегнете по уште едно плус.

recept-za-zdravi-kolachinja-od-taan-i-temno-chokolado-01.jpg

Ако сте обожаватели на таан, тогаш дефинитивно вреди да го испробате овој вкусен и брз рецепт.

Овие колачиња се направени од здрави состојки и нема да зажалите ако посегнете по уште едно.

А, одат одлично и со кафе.

Потребни состојки:

 • 240g таан и уште неколку лажички за премачкување
 • 150g кафеав шеќер
 • 2 јајца
 • 30g какао во прав
 • 55g сечкано темно чоколадо
 • 1 лажица брашно
 • ½ лажичка сода бикарбона
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • ½ лажичка сол
 • Црн сусам за декорирање

recept-za-zdravi-kolachinja-od-taan-i-temno-chokolado-02.jpg

Начин на подготовка:

 • Загрејте на рерната на 180 степени Целзиусови и намачкајте тава за печење со малку путер или зејтин или обложете ја со хартија за печење.
 • Во голем сад измешајте го таанот, екстрактот од ванила и шеќерот. Ставајте ги јајцата едно по едно и мешајте додека не добиете изедначена смеса.
 • Ставете ги какаото, брашното, солта и сода бикарбоната и нежно мешајте. Потоа додајте го и сечканото чоколадо и ќе добиете густо тесто.
 • Така добиеното тесто ставете го во садот за печење. Откако убаво ќе го распоредите, одозгора премачкајте со неколку лажички таан.
 • Печете ги колачињата од 25 до 30 минути, во зависност од тоа дали ги сакате посочни или посуви.
 • Оставете ги малку да се оладат, декорирајте ги со црн сусам и уживајте.

recept-za-zdravi-kolachinja-od-taan-i-temno-chokolado-05.jpg

М. Ѓ. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за најбрзиот десерт од само 3 состојки Што можете да подготвите за десерт набрзина, без да губите премногу време? За ов...
Највкусната пица со тесто од карфиол: Рецепт кој ќе ви помогне во слабеењето Ако сакате пица, со овој рецепт можете да уживате во омилениот вкус без да чувст...
3 супи за рамен стомак (се подготвуваат за 30 минути) Ако планирате да бидете на диета и да загубите некој килограм, супите се одлични...
3 рецепти за велигденската трпеза од кујната на Давор (Dave’s Kitchen) Пилиња од урда, милиброд со џем, пилешко со кари во лиснато тесто - интересни и ...
Сочен колач со капини, мед и бело чоколадо, совршен за сите сезони Сладок, мек како душа и едноставен за подготовка – овој колач со капини и мед е ...
Брз ролат со плазма и овошје (без печење) Ако сте љубител на чизкејк, тогаш овој ролат без печење ќе ви се допадне, бидејќ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg