Рецепт на денот: Несквик карамела торта
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Рецепт на денот: Несквик карамела торта

Откако ќе видите како изгледа оваа Несквик торта нема да поминат повеќе од 2 секунди, а да не си го замислите кремот кој се топи во уста.

recept-na-denot-neskvik-karamela-torta-01.jpg

Можеби нема да биде готова додека трепнете, но ќе бидете благодарни за секоја потрошена минута.

Потребни состојки:

За кори

 • 7 белки
 • 125g шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 180g печени лешници
 • 2 лажици брашно
 • 2 лажици какао
 • 1 лажица Несквик
 • Прашок за печиво
 • 100ml масло


За фил

 • 1l млеко
 • 7 жолчки
 • 200g карамели
 • 160g густин
 • 150g шеќер + 1 ванилин шеќер
 • 125g маргарин
 • 200ml слатка павлака


За потопување

 • Млеко и Несквик


За глазура

 • 200g Милка noissete
 • 200ml слатка павлака
 • 2-3 лажици Несквик


Подготовка:

Белките изматете ги со малку сол, па постепено додавајте ги шеќерите додека не се создаде цврста пена. Истурете го брашното, прашокот за печиво, Несквикот и какаото, па рачно измешајте.

На крајот додајте ги исечканите лешници и маслото.

Печете 4 кори на 180 степени околу 15 минути. Во меѓувреме подгответе го филот.

Ставете 900ml млеко на оган и додадете ги карамелите. Мешајте додека целосно не се стопат. Останатите 100ml млеко изматете го со жолчките, шеќерот и густинот, па додадете ја мешавината во млекото со карамели.

Откако филот малку ќе се излади, додадете го маргаринот и матете со миксер. Слатката павлака изматете ја во посебен сад додека не добиете густ снег, па потоа промешајте ја во оладениот фил.

За да ја подготвите глазурата потребно е да ја оставите павлаката да зоврие, па тогаш да го додадете Несквикот и коцките чоколадо. Оставете целосно да се олади.

Секоја кора натопете ја со мешавината од млеко и Несквик, па прелијте го филот. Преку последниот слој од фил ставете ја оладената глазура.

Пресечете и уживајте!

recept-na-denot-neskvik-karamela-torta-02.jpg

recept-na-denot-neskvik-karamela-torta-03.jpg

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Торта полнета со Нутела Можете ли да одолеете на сочна торта полнета со Нутела, која се топи во уста? ...
Домашен, млечен тарт кој се топи во уста Домашно колаче за кое не ви требаат комплицирани состојки и процедури, а во вкус...
Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...