Брз оброк: Вкусна салата со врат и сирење


Брз оброк: Вкусна салата со врат и сирење

Како што се покачуваат температурите, така нас ни се намалува апетитот на топло, бидејќи едноставно организмот си бара лесна и брза храна која лесно ќе се справи со жешкото.

vikend-meze-vkusna-salata-so-vrat-i-sirenje-2

Ви предлагаме денес за ручек или вечера која сигурно ќе ве засити, да ја подготвите оваа вкусна салата со врат и сирење која ќе биде готова за 15 минути.

Потребни состојки:

  • 300 грама свински врат
  • 250 грама сусам
  • 1 павлака
  • 2 кесички мајонез
  • 150 грама рендано сирење
  • 1 чешне лук
  • 2 варени компири


Начин на подготовка:

Сусамот се пржи на тивок оган сè додека не пожолти. Кога ќе се олади му се додава сечканиот врат, ренданото сирење, павлака, мајонез, сечкан лук и убаво се промешува. Варените компири се сечкаат на коцки и се додаваат во мешавината.

На крај по желба зачинувате со магдонос и си уживате со кригла ладно пиво!

vikend-meze-vkusna-salata-so-vrat-i-sirenje-1

Би можело да ве интересира:

Брз десерт: Летна ледена торта со јагоди За најлесната летна торта треба само да измешате 5 состојки, да ја изладите и да...
Викенд ручек: Полнета компир-пита која не може да не ви се погоди Крцкава однадвор, а сочна однатре – оваа компир-пита ќе ви биде љубов на прво за...
Брз викенд ручек: Солени бомбици од пилешко во сос Ако преферирате пилешко месо и го обожавате во секакви комбинации, време е да ги...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава