Без печење: Рафаело бомбици од пудинг
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Без печење: Рафаело бомбици од пудинг

Ви предлагаме да ги послужите во секој дел од денот, за секоја пригода, за млади и стари - сите подеднакво ќе ги обожаваат и ќе уживаат во нив.

bez-pecenje-rafaelo-bombici-od-puding-01.jpg

Потребни состојки:

  • 2 пудинзи со вкус на ванила
  • 5dl млеко
  • 5 лажици шеќер
  • 2 пакетчиња ванилин шеќер
  • 200g путер
  • 200g шеќер во прав
  • 150g + 80g брашно од кокос
  • 80g печени лешници

Подготовка:

Пудинзите, шеќерот и ванилиниот шеќер сварете ги во млекото и оставете да се олади до собна температура.

Ставете пластична фолија и повремено мешајте за да не се направи кора.

Путерот и шеќерот во прав изматете ги додека не добиете пенаста смеса, па додајте ја во пудингот и измиксирајте. Додадете 150g кокос, измешајте и оставете во фрижидер да се олади и стегне.

Правете топчиња од оладената смеса, во средина ставете лешник и извалкајте ги во кокос.

bez-pecenje-rafaelo-bombici-od-puding-02.jpg

Послужете со омилениот чај, после ручек или после слатко кафе.

Важно: Од овие состојки ќе добиете околу 70 топчиња. Ако ви се многу, секогаш може да ги преполовите состојките.

bez-pecenje-rafaelo-bombici-od-puding-03.JPG

Би можело да ве интересира:

3 брзи, лесни рецепти со готово тесто Од брзи појадоци, мезиња, па до десерти - готовото тесто се наоѓа во секој дел о...
Вкусна бајадера торта која се топи во уста Нема кој не ја обожава бонбониерата со бајадера, па уште ако може да уживате во ...
Брз рецепт: Расцветани лепчиња со виршли и млад кромид Совршени за појадок, ручек или мезе, добро одат со сите салати и сосови, а кога ...

Спонзорирани линкови: