Вкусна бајадера торта која се топи во уста
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Вкусна бајадера торта која се топи во уста

Нема кој не ја обожава бонбониерата со бајадера, па уште ако може да уживате во големо вкусно и кремасто парче торта, тоа би било вистинско задоволство. Сега наместо да купувате мали бонбони може да направите торта од која секој залак ќе ви се топи во уста.

vkusna-bajadera-torta-koja-se-topi-vo-usta-001.jpg

Потребно ви е тесто и 3 филови за да го постигнете ефектот, но вкусот вреди и за трудот и за времето.

Потребни состојки:

Тесто:

 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици мелени ореви
 • 5 лажици брашно
 • Пола кесичка прашок за печиво
 • 3 dl Фанта

Прв фил:

 • 300 g мелена плазма
 • 100 g чоколадо
 • 2 dl Фанта
 • ½ маргарин
 • 50 g шеќер во прав

Втор фил:

 • 200 g мелени ореви
 • 1 dl млеко
 • ½ маргарин
 • 50 g шеќер во прав

Трет фил:

 • 750 ml млеко
 • 3 пудинзи
 • ½ маргарин
 • 50 g шеќер во прав
 • 300 g шлаг

Подготовка:

Со миксер изматете ги 6-те белки и 6-те лажици шеќер, па додавајте една по една жолчка. Со лажица мешајте и додајте 5 лажици брашно, пола печиво, 6 лажици мелени ореви.

Печете го тестото на 180 степени околу 20 минути. Откако ќе се испече и излади потопете го со 3 dl сок Фанта.

За првиот фил изматете пола маргарин со 50 g шеќер во прав, па додајте 100 g стопено чоколадо и мешајте додека не се соедини, па додајте 300 g измелена плазма и 2 dl Фанта.

За вториот фил 200 g мелени ореви прелијте ги со 1 dl топло млеко, а во изладеното додајте го изматениот маргарин со прав шеќер.

За третиот фил ставете 500 ml млеко да зоврие, па сварете 3 разматени пудинзи во 250 ml. Изладениот пудинг мешајте го одвреме-навреме за да не ви фати кора на врвот. Изладениот пудинг соединете го со пола маргарин и 50 g шеќер во прав.

Преку натопената кора се става прво филот од мелена плазма, па половина од третиот фил, па филот од ореви и останатиот дел од пудингот, а на крај преку сè намачкајте со шлаг или стопено чоколадо.

vkusna-bajadera-torta-koja-se-topi-vo-usta-002.jpg

Би можело да ве интересира:

Мезе на брзина: Шарен солен ролат Покрај тоа што е примамлив на око, шарениот ролат е микс од вкусови и ароми кои ...
Две лесни пудинг торти кои се топат во уста Не сите може да се пофалат дека се експерти во готвењето, но тоа не значи дека н...
Казандиби - турски пудинг од ориз По вкусниот турски Кескул со вкус на Рафаело, следува уште еден примамлив и брз ...

Спонзорирани линкови: