Казандиби - турски пудинг од ориз
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Казандиби - турски пудинг од ориз

По вкусниот турски Кескул со вкус на Рафаело, следува уште еден примамлив и брз традиционален турски десерт.

kazandibi-turski-puding-od-oriz-01.jpg

Се работи за печен млечник од пудинг кој се подготвува од оризово брашно и млеко.

Се служи добро разладен, а во комбинација со некое овошје е супер летно освежување.

Потребни состојки:

  • 1 лажица маргарин
  • 3 лажици шеќер во прав
  • 120 оризово брашно
  • 30g густин
  • 1200ml млеко
  • 200g шеќер во прав
  • 2 пакетчиња ванилин шеќер
  • Цимет
  • Овошен сос или џем

Подготовка:

Садот во кој ќе го печете десертот треба да го премачкате со маргарин и да посипете 3 лажици шеќер во прав. Ставете го во рерна на 180 степени и печете 7-8 минути додека шеќерот не се карамелизира. Потоа оставете целосно да се олади.

kazandibi-turski-puding-od-oriz-02.jpg

Во меѓувреме направете пудинг од ориз така што во сад за варење ќе ставите брашно од ориз, густин, шеќер и ванилин шеќер, па полека ќе додавате млеко и постојано ќе мешате. Варете 15 минути додека пудингот не се згусне.

kazandibi-turski-puding-od-oriz-03.jpg

Сварениот пудинг ставете го во тавчето со потпечен шеќер и печете на 160 степени околу 30 минути. Печениот пудинг извадете го и ставете го во поголем сад со ладна вода (заедно со тавата во која се печел). Така ќе добие кремаста текстура. Оставете го 10 минути.

kazandibi-turski-puding-od-oriz-04.jpg

Изладениот пудинг ставете го во фрижидер уште неколку часа, па потоа потурете со цимет. Превртете го од тавчето на рамна чинија и декорирајте со овошен сос или џем по избор.

kazandibi-turski-puding-od-oriz-05.jpg

kazandibi-turski-puding-od-oriz-06.jpg

kazandibi-turski-puding-od-oriz-07.jpg

Би можело да ве интересира:

Мезе на брзина: Шарен солен ролат Покрај тоа што е примамлив на око, шарениот ролат е микс од вкусови и ароми кои ...
Вкусна бајадера торта која се топи во уста Нема кој не ја обожава бонбониерата со бајадера, па уште ако може да уживате во ...
Две лесни пудинг торти кои се топат во уста Не сите може да се пофалат дека се експерти во готвењето, но тоа не значи дека н...

Спонзорирани линкови: