Брза зимница: Сушени домати во маслиново масло


Брза зимница: Сушени домати во маслиново масло

Доколку подготовката на класична зимница ви претставува огромен напор, а сепак сакате да стокмите неколку тегли и да се почувствувате домаќински, ви нудиме лесен рецепт – зачинети сушени домати во маслиново масло.

Aromaticni-susheni-domati-vo-maslinovo-maslo-01.jpg

Доматчињата ќе ви се најдат врз пица, брускети или со тестенини. Совршено одат и во комбинација со фета сирење или моцарела, како и во сендвичи.

Aromaticni-susheni-domati-vo-maslinovo-maslo-02.jpg

Потребни состојки за тегла од 250ml:

  • 15-20 шери домати
  • 3 чешниња лук
  • 1 лажица мајчина душица (или оригано)
  • 1 лажица рузмарин
  • 3 лажици + дополнителни 200ml маслиново масло
  • 1 лажица шеќер
  • Малку сол

Подготовка:

1. Измијте ги доматите и пресечете ги на половина.

2. Наместете ги доматите врз хартија за печење во плех со исечената страна нагоре. Попрскајте ги со 3 лажици маслиново масло, додадете шеќер, сол, мајчина душица и рузмарин.

3. Загрејте ја рерната на 100 степени и сушете ги доматите 4-6 часа. Имајте предвид дека времето на сушење и температурата може да варираат во зависност од моќноста на вашата рерна и големината на доматите.

4. Во чиста и стерилизирана тегла истурете 200ml маслиново масло. Додатете уште малку од зачините (оригано, мајчина душица, рузмарин) и лукчињата. Додадете ги сушените домати.

Откако добро ќе се олади, чувајте ја теглата во фрижидерот.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Лесен чоколаден рум колач за сите љубители на десертите Доколку го сакате вкусот на чоколада и рум, тогаш сигурно ќе ви се допадне овој ...
11 брзи рецепти кои секој маж треба да знае да ги подготви Од појадок во кревет, до вечера за двајца... сакате да ја изненадите вашата поне...
Чоколадни колачиња после кои нема да миете садови - се прават во тегла... Проблемот со десертите е што секогаш мора да извалкате барем 2-3 садови додека г...

Најчитани неделава