Палачинки на нов начин - со ананас во тестото


Палачинки на нов начин - со ананас во тестото

Од палачинки никогаш доста. Ги сакаме за појадок, ужина, вечера или десерт. Ги обожаваме со чоколадо, но кога летото ќе пристигне ги сакаме и со сите можни овошја.

palacinki-na-nov-nacin-so-ananas-vo-testoto-01.jpg

Сега ви предлагаме да пробате нешто ново – палачинки со ананас во самото тесто и цреши.

Може да ги полиете со сладок сируп, но и не морате.

Во секој случај, вреди да се почестите со нешто вакво.

palacinki-na-nov-nacin-so-ananas-vo-testoto-02.jpg

Потребни состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 2 лажички прашок за печење
 • 1 ½ лажичка сода бикарбона
 • ½ лажичка сол
 • ¼ шолја шеќер
 • 1 ½ шолји млеко
 • ½ лажичка екстракт од ванила
 • ½ шолја путер, плус уште малку за пржење
 • ½ шолја кафеав шеќер
 • Рум по вкус
 • Голема конзерва исчистен ананас во сок
 • Кандирани или свежи цреши

Подготовката изгледајте ја во вкусното видео:

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за летните собиранки: Мини пица такоси Во овие топли денови на никој не му е дојдено до готвење и долги часови поминати...
Десерт на денот: Куглов торта од која тече чоколадо На љубителите на благо, никогаш не им е доста од нови вкусни десерти. На љуби...
Рецепти за палачинки на 7 начини Кога не сакаме да месиме и да печеме торти, а очајно ни е потребно благо, најлес...