4 рецепти за мезиња и грицки готови за 10 минути


4 рецепти за мезиња и грицки готови за 10 минути

Мезињата и грицките се спас кога ќе ви дојдат многу гости, а не планирате да готвите со часови за да ги најадете.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-001.jpg

Сепак, не можете да послужите само чипс или соленки, па вреди во ракав да имате неколку брзи рецепти кои ќе изгледаат како навистина да сте се потрудиле и посветиле.

Овие 4 се токму такви:

Залчиња чипс со сос

Состојки:

 • Чипс по желба
 • 300g домати
 • 100g сирење
 • Малку лук
 • Мајонез
 • Маслинки
 • Зачини

Ситно исечкајте ги доматите, изронете го сирењето во нив и промешајте. Додадете малку толчен лук или лук во прав, а потоа и мајонезот.

Најдобро е сосот да го ставите непосредно пред послужувањето на парчињата чипс, за чипсот да не омекне. Декорирајте со половина маслинка.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-01.jpg

Домати со намаз од сирење

Состојки:

 • 2-3 домати со средна големина
 • Сирење по желба
 • Малку лук
 • Мајонез
 • Зачини

Изронете го сирењето и додадете го лукот. Измешајте заедно со мајонезот и зачините.

Намазот ставете го на тенко сечкани кругови домати и декорирајте по желба.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-02.jpg

Модри патлиџани со ореви

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • Малку лук
 • 200g ореви
 • Масло
 • Мајонез
 • Сол

Исечете ги модрите патлиџани на подебели листови и пропржете ги во масло неколку минути.

Исечкајте ги ситно оревите и помешајте со малку мајонез додека не добиете густа мешавина. Посолете и зачинете.

Во пропржените патлиџани ставете малку од смесата и замотајте ролнички. Поставете ги како на сликата и украсете со половина орев.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-03.jpg

Полнета шунка

Состојки:

 • 300g шунка
 • 200g сирење
 • 3 тврдо варени јајца
 • Малку лук
 • Мајонез и павлака
 • Зачини

Одвојте ги жолчките од белките. Жолчките изронете ги во посебен сад, додека белките ќе ги изрендате и ќе ги измешате со сирењето, зачините, лукот, мајонезот и павлаката.

На работ од парчињата шунка ставете од белиот намаз, а потоа пропрскајте со изронетите жолчки. Замотајте ги како ролни.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-04.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 комбинации од состојки за свежи салати со тестенини Сезоната на свежи оброци и рецепти полека започнува, а ние ви предлагаме официја...
Ручек за цело семејство: Рецепт за вкусна црвена леќа Во тенџере ставаме масло за јадење и кромид и пржиме на тивок оган. Откако кроми...
Идеи како да ја декорирате храната за Нова година и Божиќ Со вистинските идеи, послужувањето на храната лесно може од обврска да се претво...