Кокос бајадера, готова за 20 минути
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Кокос бајадера, готова за 20 минути

Нема кој не е слаб на егзотичниот вкус на кокосот, посебно кога е помешан во колачи и торти.

kokos-bajadera-gotova-za-20-minuti-1.jpg

Ова е еден од оние стари рецепти кои се пренесуваат од колено на колено и лесно може да го послужите кога ви треба нешто за на брзина.

Не се пече, треба само добро да се излади. Се подготвува 20 минути, а се јаде двојно побрзо.

Потребни состојки:

  • 150ml кокосово млеко (може и обично)
  • 170g шеќер
  • Ванила
  • 250g путер
  • 200g кокосово брашно
  • 400g млеко во прав
  • Желе бонбони (количина по желба)
  • 2 листа обланди

Подготовка:

Млекото, путерот и шеќерот стоплете ги на рингла и мешајте додека го додавате млекото во прав и кокосот.

Желе бонбоните исечкајте ги на мали коцки и измешајте ги во смесата.

Може да додадете и коцки чоколадо наместо желе бонбони, само внимавајте смесата да биде целосно оладена за да не се растопат.

Филот распоредете го на еден лист од обланда, а со вториот покријте го.

Замотајте во пластична фолија или ставете во тава и изладете неколку часа.

kokos-bajadera-gotova-za-20-minuti-3.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Две лесни пудинг торти кои се топат во уста Не сите може да се пофалат дека се експерти во готвењето, но тоа не значи дека н...
Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...
3 рецепти за брзи, посни колачиња Иако во наредниот период ќе бидеме малку ограничени со состојките за рецептите к...