Слатки американски палачинки со додаток кој мириса на есен


Слатки американски палачинки со додаток кој мириса на есен

Есента е сезона на пченка, костени и секако – тикви, неодоливо вкусна и здрава намирница која може да ја употребите во слатки и солени јадења.

Slatki-amerikanski-palacinki-so-dodatok-koj-mirisa-na-esen-01.jpg

Овие американски палачинки до тиква ќе ве воодушеват и дефинитивно целата кујна ќе ви замириса на слатка есен.

Што ви е потребно?

  • 2 јајца
  • 2 шолји остро брашно
  • 2 шолја пире од тиква
  • 3 лажици путер
  • 4 лажици шеќер
  • 1 шолја млеко
  • 2 прстофат сол
  • 2 лажички прашок за печиво

Начин на подготовка:

1. Стопете го прво путерот. Во длабок сад изматете ги јајцата, додадете шеќер, сол, стопениот путер, пирето од тиква и сè добро измешајте.

2. Во брашното додадете го прашокот за печиво. Во него додадете го и млекото.

3. Потоа оваа смеса додадете ја во првата со јајцата. Доколку забележите дека смесата ви е премногу густа или пак ретка, слободно „поправете“ ја со додавање на млеко или пак брашно по потреба.

4. Со црпалка нанесете ја смесата на намастено и загреано тавче за печење и испржете ги палачинките.

5. Можете да ги јадете со крем, мед, џем или мармалад, по желба.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Летен ручек за 5 минути: Компир салата на 4 начини Зошто да послужите обичен компир како прилог на главното јадење, а да не направи...
„Невидлива торта“ - десерт само од овошје, кој ќе го повторувате цело ... Го носи името невидлива торта бидејќи се подготвува многу брзо, а се јаде уште п...
Домашен, млечен тарт кој се топи во уста Домашно колаче за кое не ви требаат комплицирани состојки и процедури, а во вкус...