Лесен чоколаден рум колач за сите љубители на десертите


Лесен чоколаден рум колач за сите љубители на десертите

Доколку го сакате вкусот на чоколада и рум, тогаш сигурно ќе ви се допадне овој домашен колач со богата арома.

lesen-chokoladen-rum-kolach-za-site-ljubiteli-na-desertite-01.jpg

За да подготвите домашни рум пунч коцки, потребни се следниве состојки:

  • 250 грама путер
  • 6 јајца
  • 300 грама шеќер
  • 200 грама брашно
  • едно пакување прашок за пециво
  • 40 грама какао
  • 20-30 милилитри рум
  • 3 лажици џем или мармалад по избор
  • 4 редови чоколадо за готвење и една лажица масло (за глазура)

lesen-chokoladen-rum-kolach-za-site-ljubiteli-na-desertite-03.jpg

Подготовка:

Се одделуваат жолчките од белките од јајцата. Белките се матат убаво. Потоа се матат шеќерот и путерот и им се додава една по една жолчка. Потоа додавате брашно, постепено, прашокот за пециво и на крајот лажица по лажица, снегот од белки.

Ја мешате смесата и ставате да се пече во подмачкан плех на 200 степени. Кога ќе се излади, пресечете го пандишпанот на два дела. Горниот дел изронете го, додајте ги румот и џемот и измешајте, но внимавајте да не се претвори во тесто.

Нанесете ја смесата врз долниот пандишпан, израмнете убаво и прелијте со глазура од чоколадото за готвење и малку масло.

По желба, украсете со јатки или сушено овошје.

lesen-chokoladen-rum-kolach-za-site-ljubiteli-na-desertite-02.jpg

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Талентирана Македонка за која готвењето е уметност: 8 предлог рецепти од Викторија Кочишка Оваа Македонка има кулинарски талент и Инстаграм профил со кулинарски дела кои д...
Посна, полнета погача - идеална за да си ја понесете на работа за појадок На сите ни е смачено да мислиме што ќе јадеме на работа денес, а дилемата се оте...
Мезе на брзина: Шарен солен ролат Покрај тоа што е примамлив на око, шарениот ролат е микс од вкусови и ароми кои ...

Најчитани неделава