Десерт од кој домот ќе мириса на есен: Мини ролати со јаболка


Десерт од кој домот ќе мириса на есен: Мини ролати со јаболка

Во есен нема поубав мирис во домот од тазе печена пита со јаболка.

desert-od-koj-domot-kje-mirisa-na-esen-mini-rolati-so-jabolka-01.jpg

Но, доколку немате доволно вештини или време за пита, нудиме алтернативно решение – мини ролати со јаболка.

Идеални се за собиранки со друштво или семејството, но и за кога сакате да се засладите со нешто набрзина додека се туткате под ќебе.

Направете ги најјбрзите есенски мини ролати полнети со јаболка со кои домот ќе ви замириса на есен.

Потребни состојки:

  • Готово тесто за пита
  • Кафеав шеќер (за наросување)

За фил:

  • 3 јаболка со средна големина, излупени и ситно сечкани на коцки
  • ½ шолја шеќер
  • 1 лажица цимет во прав
  • Стопен путер (за премачкување на тестото)

За прелив:

  • 1 шолја шеќер во прав
  • 2 лажици млеко
  • ½ лажица ванила

Начин на подготовка:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мини сендвич колачи полнети со чоколаден фил Ако не може да одолеете на колачи кои кога ќе ги гризнете, ви се топи чоколадо в...
Мераклиско мезе од обичен леб + 5 состојки Кога немате идеја за вкусен и лесен појадок, или пак за мезе со пријателите, фра...
Летни мини ролати: Тиквици со фил од пилешко и зеленчук Нема ништо подобро од лесни ручеци полни со зеленчук за летните денови кога ни е...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg