Баклава која може да ја направите сами, без помош од „постарите домаќинки“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 24-04-2019
Возач 24-04-2019
Монтажер 24-04-2019


Баклава која може да ја направите сами, без помош од „постарите домаќинки“

Традиционален десерт кој сите го обожаваат, а ретко кој успева и се нафаќа да го направи.

baklava-koja-mozhe-da-ja-napravite-sami-bez-pomosh-od-postarite-domakjinki-01.jpg

Овој рецепт за баклава е веројатно еден од најлесните, а ќе успеат да го подготват дури и оние кои не се вешти во кујната и немаат многу искуство зад себе.

Изненадете ги најблиските со вкусна и сочна баклава, за која нема да има потреба да барате помош од „постарите домаќинки“ во семејството.

Направете си го омилениот десерт сами во било кое време – баклава која се топи во уста:

Потребни состојки:

 • Кори за баклава
 • 2 стапчиња
 • 500 g шеќер (за шербет)
 • 250 ml вода (за шербет)
 • Цимет (за шербет)
 • 2 лажици сок од лимон (за шербет)
 • Една кора од лимон (за шербет)
 • Каранфилче (за шербет)
 • 100 g ф’стаци
 • 100 g ореви
 • 100 g бадеми
 • 300 g путер (за премачкување кори)

Начин на подготовка:

Во тенџере ставете ги водата, шеќерот, циметот, лимонот и каранфилчето и ставете да се вари, а потоа оставете го шербетот да се излади.

Исечкајте ги или смелете ги јаткастите плодови. Редете по 3 кори една врз друга и на секоја од нив премачкувајте или пропрскувајте со стопениот путер.

На најгорната кора, наредете ги смелените јаткасти плодови. На средината поставете ги двете стапчиња, свиткајте ги корите на половина и потоа сролајте ги околу стапчињата. Направете набори и извадете ги стапчињата.

Наредете ги ролните во плех, премачкајте ги со путер, исечете ги на пола и печете 70 минути на 160˚С. Истурете го шербетот одозгора и натопете ги добро сите ролни, па оставете да отстои така.

Декорирајте со рендана кора од лимон и мелени ореви и уживајте во вкусот.

Погледнете ја целата постапка на видеото:

Rotolini di baklava: il dolce turco che vi farà letteralmente venire l'acquolina in bocca!

Oggi voliamo in Turchia, alla scoperta di un dolce unico che ha conquistato il mondo intero. State a guardare :)

Posted by Cucina Fanpage on Sunday, 3 February 2019

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Сладолед-торта со прелив од карамел За пролетните денови предлагаме да се „засладите“ со сладолед-торта прелиена со ...
Десерт за почетници: Најлесната чоколадна торта која се прави во бленд... Доколку мислите дека не постои рецепт кој ќе ви успее од прва, се лажете, бидејќ...
Две лесни пудинг торти кои се топат во уста Не сите може да се пофалат дека се експерти во готвењето, но тоа не значи дека н...