3 рецепти за здрави мезиња, приготвени на вкусен начин
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


3 рецепти за здрави мезиња, приготвени на вкусен начин

Здравите јадења не значи дека не може да се приготват на вкусен начин, а овие рецепти ќе ве уверат во тоа.

3-recepti-za-zdravi-mezinja-prigotveni-na-vkusen-nachin01.jpg

Доколку сте одлучиле дека е време да се откажете од брзата храна, овие мезиња се идеално решение вас.

За собиранките со друштво или како замена за оброк или ужинка – овие здрави мезиња се подготвуваат на начин на кој нема да одолеете.

Изненадете ги најблиските со некое вкусно, здраво мезе:

Мезе 1 

Потребни состојки:

 • 2 големи модри домати
 • 300g доматен сос
 • 200g мек кашкавал
 • Сол
 • Маслиново масло

Начин на подготовка:

Доматите исечете ги на кругови со дебелина од пола сантиметар, наросете им сол и оставете ги половина час.

За тоа време тие ќе го испуштат вишокот вода и горчливоста. Плехот за печење поставете го со хартија за печење и премачкајте го малку со маслиново масло и наредете ги доматите. Печете на 200˚С околу 10-15 минути.

Свртете ги од другата страна, премачкајте ги со доматен сос, наросете го ренданиот кашкавал, а на секое парче ставете лист босилек, наросете уште малку маслиново масло и повторно вратете ги во рерна.

Запечете кратко додека да се стопи кашкавалот и наредете ги едно врз друго како на сликата.

3-recepti-za-zdravi-mezinja-prigotveni-na-vkusen-nachin-02.JPG

Мезе 2

Потребни состојки:

 • 2 големи тиквици
 • 300g пилешко филе
 • 200g пченка
 • 200g црвен грав
 • 1 голема главица кромид
 • 50ml доматен сос
 • 1 голема црвена пиперка
 • 3 лажици маслиново масло
 • 200g мек кашкавал
 • 50g тортиља чипс
 • 3 чешниња лук

Начин на подготовка:

Измијте ги тиквиците и исечете ги по должина, а потоа издлабете го средишниот ден (може да го зачувате за супа или да го исечкате ситно и да го искористите). Потопете ги во солена вода па исцедете ги. Додека тиквиците се цедат, направете ја смесата за полнење.

Кромидот исечкајте го и пропржете го малку на загреано масло, додадете го пилешкото месо исечкано на коцки и кратко пропржете ги заедно.

Додадете ја исечената пиперка, пченката и гравот и потоа прелејте со доматно пире. Зачинете со зачини по вкус и додадете го ситно сечканиот лук.

Мешајте додека филот не се згусне, па потоа наполнете ги тиквиците со смесата.

Во загреана рерна на 180˚С ставете ги тиквиците да се печат, а потоа додадете го ренданиот кашкавал и искршениот чипс одозгора, па повторно ставете во рерна на 200˚С додека не се стопи кашкавалот.

3-recepti-za-zdravi-mezinja-prigotveni-na-vkusen-nachin-03.JPG

Мезе 3

Потребни состојки:

 • 5 јајца
 • 120g брашно
 • 120g масло
 • 1 ½ лажици прашок за печиво
 • 120g рендан пармезан
 • 3 тиквици
 • 1 мал кромид
 • 1 морков
 • 50g сланина
 • Зачини по желба

Начин на подготовка:

Изрендајте ги тиквиците и посолете ги. Пропржете ги кромидот и сланината исечени на коцки на малку масло, па потоа изладете ги.

Во сад измешајте ги јајцата, маслото, брашното и прашокот за печиво, а потоа додадете ги тиквиците (претходно исцедени), пармезанот, сланината и кромидот и измешајте добро. Зачинете по вкус. 

На хартија за печење истурете ја смесата и печете на претходно загреана рерна на 180˚С околу 40 минути. Солениот колач најдобро се сече кога е ладен и може да се сервира на различни начини.

3-recepti-za-zdravi-mezinja-prigotveni-na-vkusen-nachin-04.JPG

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 брзи, солени рецепти со празничен изглед Не треба многу за на обичните рецепти и состојки да им дадете празничен изглед. ...
3 рецепти за брзи, посни колачиња Иако во наредниот период ќе бидеме малку ограничени со состојките за рецептите к...
Летен ручек за 5 минути: Компир салата на 4 начини Зошто да послужите обичен компир како прилог на главното јадење, а да не направи...