Десерт на денот: Торта полнета со Нутела


Десерт на денот: Торта полнета со Нутела

Можете ли да одолеете на сочна торта полнета со Нутела, која се топи во уста?

desert-na-denot-torta-polneta-so-nutela-01.jpg

Вашата книга со рецепти ја збогатуваме за уште еден неодолив, кој ќе ви стане омилен вам и на целото семејство.

Време е да пробате нов десерт кој нема да ве разочара и само ќе барате уште...

Потребни состојки:

 • 130g несолен путер
 • 130g кафеав шеќер
 • 65g бел шеќер
 • 1 големо јајце
 • 2 лажици екстракт од ванила
 • 320g брашно
 • 1 лажица сода
 • ½ лажица сол
 • 30g чоколаден чипс (+85g за сервирање)
 • 130g Нутела
 • Сладолед, за сервирање

desert-na-denot-torta-polneta-so-nutela-02.jpg

Начин на подготовка:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Летна торта со бисквити, без печење Кога ќе ви се пријаде благо во топлите денови – оваа чоколадна торта со бисквити...
Десерт на денот: Лесна торта со редени слоеви сладолед Десерт кој не треба да го печете, само треба да наредите неколку слоеви сладолед...
Десерт на денот: Сладолед-торта со прелив од карамел За пролетните денови предлагаме да се „засладите“ со сладолед-торта прелиена со ...

Најчитани неделава