Десерти од само 2 состојки, од кои едната е Нутела
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Десерти од само 2 состојки, од кои едната е Нутела

Бомбици со Нутела, освежителен и сладок сладолед или Нутела мус – кој ќе биде вашиот омилен десерт?

deserti-od-samo-2-sostojki-od-koi-ednata-e-nutela-01.jpg

Ако сте љубител на Нутела, овие рецепти нема да ве разочараат, бидејќи главната состојка им е вкусниот крем.

Се подготвуваат лесно и брзо, а не ви се потребни ниту многу состојки.

Пробајте да направите некој од овие 3 лесни и брзи десерти со две до три состојки, од кои едната е Нутела.  

Бомбици од Нутела

Потребни состојки:

  • 1 лименка кондензирано млеко
  • 150g Нутела
  • Чоколадни трошки

Начин на подготовка:

Ставете ги кондензираното млеко и Нутелата во тавче да се загреат. Мешајте додека не се соедини смесата и не почне да се одлепува од дното.

Тргнете од оган и оставете да се излади. Со раце формирајте топчиња и извалкајте ги во чоколадните трошки.

Нутела сладолед

Потребни состојки:

  • 4 лажици Нутела
  • 500 ml млеко
  • 50g слатки бисквити

Начин на подготовка:

Ставете ги Нутелата и млекото во тавче на тивок оган. Мешајте додека смесата не се соедини целосно. Оставете да се излади. Искршете ги бисквитите на ситни парчиња или изблендирајте ги.

Ставете ја смесата во калапи за сладолед и оставете да се замрзнуваат 1 час. Извадете ги за да ги ставите стапчињата и вратете во замрзнувач уште 3 часа.

Нутела мус

Потребни состојки:

  • 300g Нутела
  • 240g слатка павлака
  • Рендано чоколадо

Начин на подготовка:

Ставете ги Нутелата и павлаката во сад и мешајте ги со миксер додека не се соедини смесата. Ставете ја смесата во чашки и оставете ги во фрижидер 1 час. Декорирајте со рендано чоколадо и послужете.  

Целата постапка за трите рецепти погледнете ја во видеото:

3 Receitas com Nutella

3 Receitas simples e fáceis com NUTELLA que vão adoçar o seu dia!

Posted by Tastemade Brasil on Monday, 10 December 2018

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Торта полнета со Нутела Можете ли да одолеете на сочна торта полнета со Нутела, која се топи во уста? ...
Брзи, ладни мезиња - идеални за ненајавени гости Дури и кога мислите дека немате ништо во фрижидер, со овие едноставни идеи и рец...
3 рецепти за брзи, посни колачиња Иако во наредниот период ќе бидеме малку ограничени со состојките за рецептите к...