Летен колач без печење, со редени бисквити и праски

Овој лесен колач со праски со сигурност ќе ви стане омилен рецепт во чиј вкус ќе уживате цело лето.

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-01.jpg

Искористете ја сезоната на праските и наместо да уживате само во нивниот свеж вкус, вметнете ги во колач со уште неколку состојки.

Летниот колач се подготвува лесно, состојките се мешаат и редат, а нема потреба да го печете.

Можете да го наредите по желба и секој пат да експериментирате со додавање нешто ново за поинаков изглед и вкус. 

Потребни состојки:

  • 400g бисквити
  • 5 праски
  • 700ml вода
  • 8-10 лажици шеќер
  • 2 пудинзи од ванила
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 2 лажици густин + 10 лажици вода
  • 2 полни лажици мармалад од кајсии/праски
  • 1 шлаг
  • Декорација по желба

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-002.jpg

Начин на подготовка:

Излупете ги праските и исечкајте ги на ситни парчиња, па ставете ги во водата со шеќер и ванилин шеќер.

Оставете да се варат околу 5-10 минути, а пудингот и густинот изматете ги со 10-те лажици вода, па додадете ја мешавината во праските. Оставете да се вари уште кратко и пред да го тргнете садот од оган додадете го мармаладот.

Бисквитите наредете ги во длабок сад во еден или два слоја, а врз нив истурете тенок слој од топлата смеса и размачкајте убаво. Повторно наредете бисквити и намачкајте од смесата. Постапката повторувајте ја додека имате смеса, а најгоре оставете слој бисквити.

Ставете во фрижидер да се излади, а потоа ставете шлаг одозгора. Декорирајте по желба - со рендано чоколадо, парчиња праски, мелени лешници или бисквити или нешто друго по ваш избор.

Можете да експериментирате и да додадете повеќе праски, цели парчиња или смелени, сладолед, некој друг вкус или додаток – секојпат десертот може да изгледа различно.

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-02.jpg

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-03.jpg

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-04.jpg

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-05.jpg

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-06.jpg

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-07.jpg

leten-kolach-bez-pechenje-so-redeni-biskviti-i-praski-08.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Два брзи и лесни рецепти кои вреди да ги послужите на посната трпеза за Св. Никола За Св. Никола, другите посни слави или во кој било друг ден, вреди на трпезата д...
Брза пролетна торта со крем банани и бисквити – не се пече и готова е за 10 минути За оваа торта ќе ви треба повеќе време за да ја изедете отколку за да ја подготв...
Нема да им одолеете – Здрави брауни колачиња од тиква Тиквите ги обожаваме, затоа што се здрави и вкусни, а може да се направат на пов...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg