Рецепт за најсовршениот пинџур што лесно може да го направите сами дома на шпоретот


Рецепт за најсовршениот пинџур што лесно може да го направите сами дома на шпоретот

Искусните домаќинки и готвачки постојано испробуваат многу рецепти. Но, навистина е тешко да се направи добра зимница во домашни услови, во смисла доколку немате премногу простор на располагање.

Recept-za-najsovrsheniot-pindzur-01.jpg

Сепак, една од нив го споделува рецептот за совршен пинџур што може да си го направите сами на шпоретот дома:

Потребни состојки:

  • 5 kg црвени, меснати пиперки
  • 3 kg домати
  • 100 g шеќер
  • 150 ml јаболков оцет
  • 300 ml сончогледово масло
  • 1 голема лажица ситна, морска сол
  • 1 помала китка свеж магдонос
  • 2 мали лажички лук во прав

Начин на подготовка:

1. За почеток, ќе ви бидат потребни 4 празни, чисти тегли од 750 g или пак 8 od 370 g. Потребно е добро да ги измиете и да ги стерилизирате на топло и секако, да бидат сосема суви.

2. Измијте ги добро пиперките и доматите и испечете ги во голем плех во рерната на 220˚C додека не поруменат. Бидејќи зеленчукот ќе пушта вода, со цел да не ви се „свари“, во текот на печењето исцедете ја водата од плехот и продолжете со печењето (наведената количина зеленчук ќе се испече на 4 пати во рерната).

3. Откако ќе се испече, ставете ги пиперките и доматите во ќеси и добро затворете ги за да се здушат. На тој начин полесно ќе ги излупите. По 2-3 часа, излупете го зеленчукот, вадејќи ги дршките и семето од пиперките. Исечкајте ги заедно со патлиџаните и исцедете ги уште малку низ цедалка, но не премногу, нека остане и малку од сокот.

4. Вака подготвениот зеленчук може веднаш да се свари или пак да се остави преку ноќ во фрижидерот и да се зготви утредента. Префрлете го исечканиот зеленчук во поголемо тенџере. Прво додадете го шеќерот, а потоа течните состојки, маслото и јаболковиот оцет.

5. Доколку ринглата ви е со јачина до 6, зеленчукот се пржи на 4. Се промешува на секои 5-10 минути, а доколку го пржите и подолго нормално треба да се промешува и почесто.

6. Пинџурот ќе биде готов за 50-60 минути. 10 минути пред крајот додадете го лукот во прав како и ситно исечканиот магдонос. Во оваа фаза проверете дали е добро посолен и доколку недостасува, додадете уште сол по вкус.

7. Жешкиот пинџур се префрла во чистите тегли и се враќаат во рерната уште 15 минути на 100˚C. Потоа, исклучете ја рерната и оставете ги уште 30 минути или додека не фатат „кора“ на површината.

8. Извадете ги од рерната, добро затворете ги со капачињата и оставете го пинџурот да се олади на темно и суво место.

Recept-za-najsovrsheniot-pindzur-02.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...
Здрав ручек: Кремасто пилешко со лук и шарена салата со 3 вида мешунки Дали сте расположени за здрав оброк кој се подготвува брзо и лесно? Речиси и не ...
Автентичен грчки вкус: Медитеранска фритата за појадок, ручек и вечера Дали имате желба за едноставен, здрав оброк, полн со свеж зеленчук? Брзата ...