Здрав ручек: Кремасто пилешко со лук и шарена салата со 3 вида мешунки


Здрав ручек: Кремасто пилешко со лук и шарена салата со 3 вида мешунки

Дали сте расположени за здрав оброк кој се подготвува брзо и лесно? Речиси и не постои човек кој не сака пилешко месо, а ова се подготвува во кремаст сос со кралот на антиоксидантите – лукот.

Kremasto-pileshko-so-luk-i-sharena-salata-01.jpg

Во комбинација со здрава и шарена, вкусна салата од 3 вида мешунки дефинитивно ќе се покажете како врвни готвачи на домашна храна:

Потребни состојки (за пилешкото со лук):

 • 2 големи парчиња пилешки гради исечени по должина на половина
 • Малку брашно
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 лажици путер
 • 1 главица исчистен лук
 • 1 пилешка коцка за супа стопена во шолја врела вода
 • 1 лажичка сок од лимон
 • 1 шолја (околу 250-300 ml) павлака за готвење
 • Сол и бибер по вкус (по желба се додава и свеж магдонос)

Начин на подготовка:

1. Парчињата пилешко зачинете ги со сол и бибер и добро извалкајте ги во брашно.

2. Стопете 1 лажица путер со 1 лажица маслиново масло во тава за пржење на средна температура. Гответе ги парчињата пилешко од секоја страна 4-5 минути или додека не добијат убава, златна боја. Кога пилешкото ќе се испржи, извадете го од тавата и тргнете го на страна.

3. Намалете ја малку температурата и додадете го останатиот дел од путерот, односно уште 1 лажица. Оставете да се стопи, а потоа додадете ги исчистените лукчиња. Промешувајте и оставете да се готват 3-4 минути или додека не станат малку кафеави однадвор.

4. Додадете ја течноста со пилешката коцка и сокот од лимон и оставете ја течноста да врие околу 4 минути или додека малку не се згусти.

5. На крајот додадете ја павлаката за готвење, а во неа и пилешкото месо. Гответе уште 5 минути или додека сосот убаво не се згусне. Додадете свежо исечкан магдонос по желба.

Kremasto-pileshko-so-luk-i-sharena-salata (1).jpg

Kremasto-pileshko-so-luk-i-sharena-salata (2).jpg

Потребни состојки (за шарената салата):

 • 350 g свежа боранија (зготвена на пареа)
 • 1 конзерва црвен грав (измиен со вода и прецеден)
 • 1 конзерва ситен, бел грав или наут (измиен и прецеден)
 • Свежо сечкан магдонос (по желба може да додадете и свеж босилек)
 • Сол и бибер

За преливот:

 • 1/2 лажичка сенф
 • 1/2 лажичка мед
 • 1 лажица јаболков оцет
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 чешне лук, ситно исечкано

Начин на подготовка:

1. Во подлабок сад помешајте ги трите вида на мешунки: свежо зготвената боранија, двата типа грав или наутот, по желба.

2. Во помал сад измешајте ги сите наведени состојки за преливот. Прелијте ја салатата и зачинете со сол и бибер. Додадете свеж магдонос и босилек по желба.

Kremasto-pileshko-so-luk-i-sharena-salata (3).jpg

Kremasto-pileshko-so-luk-i-sharena-salata (4).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Талентирана Македонка за која готвењето е уметност: 8 предлог рецепти од Викторија Кочишка Оваа Македонка има кулинарски талент и Инстаграм профил со кулинарски дела кои д...
Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...
Мезе на брзина: Шарен солен ролат Покрај тоа што е примамлив на око, шарениот ролат е микс од вкусови и ароми кои ...