Чизкејк чоколадни бомбици што се прават за 10 минути
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 30-09-2020
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Чизкејк чоколадни бомбици што се прават за 10 минути

Ви се јаде нешто чоколадно, здраво, со текстура слична на чизкејк? Нема проблем. Имаме совршен рецепт за кој ќе ви требаат само три состојки и само 10 минути од вашето време. 

Cizkejk cokoladni bombici sto se pravat za 10 minuti 01

Кога ќе ги јадете, ќе се чувствувате како да јадете чизкејк со путер од кикиритки, а всушност ќе јадете здрава закуска. Покрај тоа што можат да се јадат како здрава закуска, овие бомбици се одлични како лесен оброк после тренингот.

Ќе ве заситат и нема да имате желба да јадете повеќе отколку што треба.

Состојки:

  • 120g крем сирење
  • ¼ чаша путер од кикиритки
  • 2 лажици мед (јаворов сируп или друг засладувач по желба)
  • ½ чаша трошки темно чоколадо (по желба)

Cizkejk cokoladni bombici sto se pravat za 10 minuti 02

Подготовка:

Пред да ги подготвите бомбиците, оставете ги сите состојки неколку минути на собна температура за да омекнат. Ставете ги состојките во сад и промешајте со лажица, додека не се формира компактна смеса.

Обликувајте ги топчињата со дланките и по желба додадете чоколадни трошки. Наредете ги топчињата на чинија за сервирање и оставете ги во фрижидер два часа, додека не станат цврсти. Можете да ги чувате во фрижидер во херметички затворен сад.

Добар апетит!

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ролат од компир пире со вкус на пица Мора да признаеме дека со тек на време одлуката за тоа што да се прави за ручек ...
Лесни бомбици за почетници во кујна - од една смеса добивате 4 вкусови Целосно чоколадни, со вкус на овошје или јаткасти плодови – одберете омилен вкус...
Прелијте неколку банани со чоколадно тесто – и добивате сочен колач Подготовката на овој чоколаден колач е брза, вкусот е совршен, а текстурата мека...

Најчитани неделава