Палачинки во рерна - готови за 20 минути и не може да не ви успеат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Палачинки во рерна - готови за 20 минути и не може да не ви успеат

Палачинките се одлична идеја за појадок, ужина, десерт... и речиси секогаш. Ги сакаме во секоја слатка варијанта, со овошје или крем, зависно од сезоната и расположението.

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-001.jpg

Но, ако сакате да подготвите поголеми количини, печењето знае да биде здодевен проблем.

Затоа, ви предлагаме да пробате палачинки испечени во рерна за околу 20 минути.

Во продолжение е целосниот рецепт...

Потребни состојки:

 • 3 јајца
 • 3 шолји млеко
 • 1-2 лажици мед
 • 2 и 2/3 шолји брашно
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 2 лажички прашок за печиво
 • Малку сол
 • ¼ лажичка цимет
 • 5 лажици растопен путер
 • По желба може да додадете овошје, парчиња чоколадо, чоколаден чипс, кокос, јаткасти плодови

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 250 степени.

На тава со димензии 13х18cm ставете хартија за печење и премачкајте ја со путер или малку масло.

Јајцата изматете ги заедно со млекото, медот и ванилата.

Во посебен сад промешајте го брашното со прашокот за печење, содата, малку сол и циметот. На крај додадете го стопениот путер.

Измешајте ги смесите и мешајте додека не се соединат.

Во подготвената тава распоредете го тестото рамномерно, па додадете ги слатките додатоци за кои сте се решиле.

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-02.jpg

Печете 15 до 17 минути на температура од 220 степени.

Палачинките може да ги проверите така што ќе ги боцнете со чепкалка за заби, пред да ги извадите од рерна.

Оставете ги да отстојат 3 до 5 минути, па сервирајте.

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-03.jpeg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-05.jpg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-06.jpg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-07.jpg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-08.jpg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-10.jpg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-11.jpg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-12.jpg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-13.jpg

palacinki-vo-rerna-gotovi-za-20-minuti-i-ne-moze-da-ne-vi-uspeat-14.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мезе на брзина: Шарен солен ролат Покрај тоа што е примамлив на око, шарениот ролат е микс од вкусови и ароми кои ...
Прелијте неколку банани со чоколадно тесто – и добивате сочен колач Подготовката на овој чоколаден колач е брза, вкусот е совршен, а текстурата мека...
Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава