Подгответе: Вкусна зелена посна чорба со спанаќ и ориз
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Подгответе: Вкусна зелена посна чорба со спанаќ и ориз

Студените јануарски денови се идеални за топли и вкусни оброци. Оваа чорба од спанаќ и ориз ќе ве воодушеви со едноставната подготовка и одличниот вкус. 

Vkusna zelena posna corba od spanak i oriz 01

Ако сакате посна храна, ова може да биде одличен предлог за вкусен ручек. 

Состојки:

  • 400 g спанаќ
  • 90 g ориз
  • 1 l вода
  • Малку пченкарно брашно, по ваша желба и вкус
  • Зачини по желба

Подготовка:

Исчистениот спанаќ треба да се исечка и свари.

Оризот варете го посебно, исцедете го, додадете го спанаќот и целата смеса истурете ја во зовриена вода. Додатете зачини и гответе уште десетина минути.

Ако сакате, можете да ја згуснете со малку пченкарно брашно.

Кога ќе ја служите чорбата посипете ја со благ или лут пипер, додадете лажичка маслиново масло, и декорирајте ја чорбата со свежи листови од босилек.

Добар апетит!

Vkusna zelena posna corba od spanak i oriz 02

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ручек за почетници во кујна: Тава печурки со кашкавал Сите кои не се многу вешти во кујната, а сакаат да зготват вкусен ручек, можат д...
Ролат од компир пире со вкус на пица Мора да признаеме дека со тек на време одлуката за тоа што да се прави за ручек ...
Посен ручек готов за 25 минути: Филети од Ослич со зеленчук Голема е веројатноста дека оваа недела сте се одлучиле за краток предвелигденски...

Најчитани неделава