Брзо и лесно – Жербо коцки кои ќе ги направите за 25 минути
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Брзо и лесно – Жербо коцки кои ќе ги направите за 25 минути

Овој „старински“ рецепт ќе ве врати во детството, со неодоливиот вкус на кекс со додаток на мармалад од кајсии и ореви.

Zerbo-kocki-za-25-minuti-01.jpg

Доколку сакате да подготвите нешто слатко, без да губите премногу време, дадете им шанса на вкусните жербо коцки.

Потребни состојки – за тестото:

 • 20 g квасец
 • 100 ml млеко
 • 1 лажичка шеќер
 • 500 g брашно
 • ½ прашок за печиво
 • 250 g маргарин
 • 2 лажици шеќер
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • 1 јајце

За филот:

 • 250 g мелени ореви
 • 100 g шеќер
 • 500 g мармалад од кајсии

Начин на подготовка:

1. Во млекото кое треба да биде млако го дробиме свежиот квасец и ставаме лажичка шеќер. Оставаме да се активира квасецот.

2. Во подлабок сад го ставаме брашното, прашокот за печиво и шеќерот. Го додаваме и маргаринот кој стоел на собна температура.

3. Се меша шеќерот заедно со ванилиниот шеќер и смесата се додава во онаа со млекото и квасецот.

4. На крајот ги мешаме течните со сувите состојки замесувајќи меко тесто. Го делиме на 3 дела и оставаме да мирува 15 минути.

5. Во подмачкан плех со хартија за печење ја ставаме првата кора тенко расучена. Врз неа ги нанесуваме половина од мелените ореви (125 g), и половината од шеќерот (50 g) и мармаладот од кајсии (250 g).

6. Ја нанесуваме и втората кора тенко исукана и ја повторуваме постапката со останатиот дел од филот. На крајот ја ставаме и третата кора и неколку пати го боцкаме тестото со виљушка.

7. Печеме во загреана рерна на 180˚С додека добро не зарумени. По желба, колачот може да го прелиеме со стопено темно чоколадо и уште малку мелени ореви.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вкусна бајадера торта која се топи во уста Нема кој не ја обожава бонбониерата со бајадера, па уште ако може да уживате во ...
Казандиби - турски пудинг од ориз По вкусниот турски Кескул со вкус на Рафаело, следува уште еден примамлив и брз ...
За Велигден послужете: Торта бело зајче со кокос и ванила Веќе се почнати подготовките за велигденската трпеза, па за да ги примамите дечи...

Најчитани неделава