Супа од компир со сланина на која нема да можете да ѝ одолеете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Супа од компир со сланина на која нема да можете да ѝ одолеете

Еден од триковите за совршена супа е да додадете кора од пармезан или некое друго квалитетно сирење. Густа супа е идеален спас за вишокот печен компир, а со „мала помош“ на сланина и павлака, можете да подготвите оброк на кој нема да можете да му одолеете.

Supa od kompir so slanina na koja nema da mozete da i odoleete 01

Состојки:

  • 3 големи печени компири
  • 40g путер
  • 1 кромид
  • 1 павлака
  • 1,5l вода
  • сланина според ваша желба
  • сол, бибер, вегета (по вкус)

Supa od kompir so slanina na koja nema da mozete da i odoleete 02

Подготовка:

Исечете го кромидот и испржете го во путер околу 10 минути или додека не омекне. Исечете ги компирите на парчиња и додадете ги во кромидот и гответе ги околу 5 минути. (Ако сакате, можете да додадете и кора од сирење)

Додадете 1,25l вода и вегета и варете половина час. Мешајте додека супата не биде мазна и кремаста. Додадете сол и бибер. Ако ви е премногу густа смесата, додадете повеќе вода.

Послужете ја супата со павлака и пржени коцки од сланина.

Добар апетит!

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ролат од компир пире со вкус на пица Мора да признаеме дека со тек на време одлуката за тоа што да се прави за ручек ...
Викенд ручек: Полнета компир-пита која не може да не ви се погоди Крцкава однадвор, а сочна однатре – оваа компир-пита ќе ви биде љубов на прво за...
Брз оброк: Вкусна салата со врат и сирење Како што се покачуваат температурите, така нас ни се намалува апетитот на топло,...

Најчитани неделава