Посна, полнета погача - идеална за да си ја понесете на работа за појадок


Посна, полнета погача - идеална за да си ја понесете на работа за појадок

На сите ни е смачено да мислиме што ќе јадеме на работа денес, а дилемата се отежнува доколку решивте да постите.

posna polneta pogacha idealna za da si ja ponesete na rabota za pojadok 2

„Прва помош“ нека ви биде оваа брза и здрава полнета погача, која воедно е и посна.

Лесно се прави и уште полесно се пакува за носење.

Состојки:

  • 300ml млака вода
  • 20g квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • Малку сол
  • 50ml маслиново масло
  • 450g брашно
  • 2 црвени пиперки
  • Кисели краставички
  • Маслинки
  • Крупна сол

Подготовка:

Квасецот потопете го во млака вода, па додајте го шеќерот. Кога ќе нарасне, додадете го брашното, солта, малку масло и замесете тесто.

Оставете да отстои во покриен сад 30-тина минути.

Развлечете го тестото на плех, додека не добие дебелина од околу 2 сантиметри.

Исечкаје ги зеленчуците и одозгора премачкајте со масло.

Печете на 220 степени околу 20-30 минути.

Печената погача проросете ја со морска сол и оставете ја да отстои неколку минути пред да ја сечете.

posna polneta pogacha idealna za da si ja ponesete na rabota za pojadok 1

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...
Пролетен ручек за половина час со состојки кои секогаш ги имате во кујна Дури и оние кои не се вешти во кујната, добиваат желба и потреба за готвење.&nbs...
3 италијански здрави рецепти: Крема од тиква и хељда, рижото со цвекло и graukase, аспарагус со јајц... Во склоп на Неделата на италијанска кујна, денес на менито имаме неколку рецепти...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg