Прелијте неколку банани со чоколадно тесто – и добивате сочен колач


Прелијте неколку банани со чоколадно тесто – и добивате сочен колач

Подготовката на овој чоколаден колач е брза, вкусот е совршен, а текстурата мека – не е тешко да се заљубите во секое залче.

prelijte-nekolku-banani-so-cokoladno-testo-i-dobivate-socen-kolac-02.jpg

Потребни состојки:

 • 300g брашно
 • 300g шеќер
 • 50g какао во прав
 • 1/3 лажичка сол
 • 1 лажичка ванилин шеќер
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 4 јајца
 • 300ml млеко
 • 50ml масло
 • 60g путер
 • 4 банани
 • 1 лажица оцет
 • Кокос за декорација

За прелив:

 • 70ml млеко
 • 70g шеќер
 • 20g какао во прав
 • 40g путер

Подготовка:

Сите прашкасти состојки измешајте ги во длабок сад, додадете ги јајцата, млекото, маслото и растопениот путер, па соединете ги со мешање.

Малку заматете со миксер, додека не добиете еднолична смеса.

Бананите излупете ги, отсечете им ги крајчињата и исечкајте ги на парчиња околу 3 сантиметри. Наредете ги исправено во тавче за печење, намачкано со малку путер.

Во чоколаднанта смеса ставете лажица оцет, промешајте, па прелијте околу наредените банани. Израмнете со лажицата, добро распоредете и печете на 180 степени 60 до 75 минути.

Посипете го кокосот за декорација.

prelijte-nekolku-banani-so-cokoladno-testo-i-dobivate-socen-kolac-01.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Талентирана Македонка за која готвењето е уметност: 8 предлог рецепти од Викторија Кочишка Оваа Македонка има кулинарски талент и Инстаграм профил со кулинарски дела кои д...
Мезе на брзина: Шарен солен ролат Покрај тоа што е примамлив на око, шарениот ролат е микс од вкусови и ароми кои ...
Казандиби - турски пудинг од ориз По вкусниот турски Кескул со вкус на Рафаело, следува уште еден примамлив и брз ...

Најчитани неделава