Совршен летен рецепт – солени палачинки со тиквички и 3 вида сирење


Совршен летен рецепт – солени палачинки со тиквички и 3 вида сирење

Сезоната на тиквичките е започната и не можеме да бидеме посреќни. Како неутрален зеленчук, тиквичките одлично може да се вклопат во многу солени, но и слатки рецепти, па дури и да направиме тестенини од тиквички во замена за стандардните.

Soleni-palacinki-od-tikvicki-01.jpg

Овојпат за вас имаме неодолив летен рецепт, совршен за појадок, вечера или мезе – солени палачинки од тиквички. Еве како може да ги подготвите:

Потребни состојки:

 • 700-800 g тиквички
 • 3 јајца
 • 10 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво
 • ½ шолја рендан пармезан
 • ½ шолја рендан чедар кашкавал (или друг по вкус)
 • ¼ шолја рендана моцарела (или обично сирење)
 • Зачини по вкус: сол, куркума, вегета, бибер, магдонос, лук во прав …
 • Исечкан млад кромид заедно со перцата
 • Кисела павлака по желба како сос

Начин на подготовка:

 • Измијте ги, излупете ги тиквичките и изрендајте ги на крупната страна од рендето. Посолете ги и оставете да отстојат 15 минути.
 • Потоа добро исцедете ги за да го отстраните вишокот вода од нив. Додадете ги јајцата и измешајте ја добро смесата со виљушка.
 • Потоа додадете го брашното и прашокот за печиво како и зачините по вкус и повторно измешајте. На крајот додадете ги трите вида сирење и уште еднаш добро промешајте.
 • Во загреана тава која сте ја премачкале со малку масло оформете една палачинка од смесата во големина според вашата сопствена желба и печете на средна температура од двете страни додека добро не се зарумени.
 • Сервирајте ги со ситно исечкан млад кромид и сос од кисела павлака по желба.

Soleni-palacinki-od-tikvicki (4).jpg

Soleni-palacinki-od-tikvicki (2).jpg

Soleni-palacinki-od-tikvicki (3).jpg

Soleni-palacinki-od-tikvicki (5).jpg

Soleni-palacinki-od-tikvicki (1).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Летен колач без печење, со редени бисквити и праски Овој лесен колач со праски со сигурност ќе ви стане омилен рецепт во чиј вкус ќе...
Летен десерт: Вртени кори со чоколадо и малини Колку пати сте посакале чоколадна баклава, но ви било пресложено за да ја зготви...
Летен десерт: Лава колач сервиран во кора од портокал Омилениот лава колач подготвен на полесен начин со освежувачки вкус на портокал ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg