Десерт на денот: Летна торта со бисквити, без печење


Десерт на денот: Летна торта со бисквити, без печење

Кога ќе ви се пријаде благо во топлите денови – оваа чоколадна торта со бисквити е идеална за вас.

desert-na-denot-letna-torta-so-biskviti-bez-pechenje-01.jpg

Најдоброто е што не мора да се пече – се подготвува филот, се редат бисквитите, се лади и сервира!

Лесно се подготвува и ќе ви стане омилен рецепт летово.

Потребни состојки:

 • 150g бисквити
 • 150g чоколадни бисквити

За кремот:

 • 490ml млеко
 • 100g шеќер
 • 2 жолчки од јајце
 • 2 лажици нишесте
 • 2 лажици путер
 • 10g ванилин шеќер
 • 80g чоколадо
 • 100ml шлаг пена

За премачкување и прелив:

 • 150ml шлаг пена (за премачкување)
 • 100ml шлаг пена (за прелив)
 • 80g чоколадо (за прелив)
 • Кршени ф’стаци (декорација)

Начин на подготовка:

 • Ставете ги на оган млекото, шеќерот, нишестето и жолчките. Мешајте додека не добиете кремаста смеса, а потоа тргнете го тавчето од оган.
 • Додадете го путерот, ванилиниот шеќер, чоколадото и мешајте. Додадете го и шлагот и повторно мешајте.
 • Намачкајте ги бисквитите со кремот и редете ги наизменично во кружен калап. Покријте ги со пластична фолија и оставете да се ладат 2 часа во фрижидер.
 • Извадете ги бисквитите во форма на торта од калапот и премачкајте со изматена шлаг пена од сите страни.
 • Стопете го чоколадото и измешајте со шлаг пена додека смесата не се соедини, а потоа прелијте ја тортата.
 • Декорирајте со кршени ф’стаци или јаткасти плодови по желба.

Погледнете видео со постапка:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Торта полнета со Нутела Можете ли да одолеете на сочна торта полнета со Нутела, која се топи во уста? ...
Десерт на денот: Лесна торта со редени слоеви сладолед Десерт кој не треба да го печете, само треба да наредите неколку слоеви сладолед...
Десерт на денот: Сладолед-торта со прелив од карамел За пролетните денови предлагаме да се „засладите“ со сладолед-торта прелиена со ...

Најчитани неделава