Највкусниот летен намаз за палачинки и колачиња – од 2 состојки


Највкусниот летен намаз за палачинки и колачиња – од 2 состојки

За овој рецепт ви се потребни само две состојки, а во неговиот вкус ќе уживате покрај сите приготвени десерти, од палачинки, до мафини и други суви колачиња и торти.

najvkusniot-leten-namaz-za-palacinki-i-kolacinja-od-2-sostojki-001.jpg

Се мачка на лесните пандишпани и теста, а кога малку ќе се растопи во топлите палачинки е убедливо највкусен.

Подготовка на намазот:

Оставете 100g путер на собна температура да отстои преку ноќ.

Кога добро ќе омекне, изматете го со миксер, па додадете му 2-3 лажички џем по избор и повторно измешајте додека се соедини.

najvkusniot-leten-namaz-za-palacinki-i-kolacinja-od-2-sostojki-2-1.jpg

Домашниот џем од јагоди и малини е најдобар избор, но може да експериментирате со она што го имате во фрижидер.

Намазот може да го чувате во тегличка во фрижидер. Користете го за филување на палачинки, кроасани и разни печива, по можност топли, штотуку извадени од рерна.

Може да го додадете и на парче благо лепче, за појадок.

najvkusniot-leten-namaz-za-palacinki-i-kolacinja-od-2-sostojki-2-2.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерти од само 2 состојки, од кои едната е Нутела Бомбици со Нутела, освежителен и сладок сладолед или Нутела мус – кој ќе биде ва...
Брз џем од кајсии, кој палачинките го обожаваат Вкусниот џем од кајсии е кралот на појадоците, посебно ако е намачкан на топла, ...
Шарени летни ролати од тортиља за кои не ви треба печење Доколку веќе немате идеја што да зготвите, а притоа да не вклучувате рерна, врем...

Најчитани неделава