Совршена летна пица со моцарела, босилек и пченка
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Совршена летна пица со моцарела, босилек и пченка

Доколку сакате да испробате нешто ново и интересно, поедноставнета верзија на пица со помалку тешки состојки за летниот период, го имаме вистинскиот рецепт за вас.

Sovrsena-letna-pizza-so-mocarela-bosilek-i-pcenka-01.jpg

Тенко, крцкаво тесто, многу доматен сос, моцарела, босилек и пченка. Совршена комбинација, лесно и вкусно.

Потребни состојки:

  • 1 готово тесто за пица (или домашно ако сте вешти)
  • 3-4 лажици доматен сос
  • ½ шолја свежо рендана моцарела
  • Неколку шери домати пресечени на половина
  • 225 g дополнителен кашкавал по желба
  • Малку пченка (свежа или од конзерва)
  • Сол и бибер по вкус
  • Неколку свежи ливчиња босилек

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 250°C. Ставете го тестото врз хартија за печење.

Додадете го доматниот сос врз тестото. Ставете го кашкавалот и моцарелата, зачинете по желба и печете 10-12 минути додека сирењето и кашкавалот не започнат да прават меурчиња, а кората не стане златножолта.

Извадете ја пицата од рерната и веднаш додадете ги шери доматите, пченката, босилекот и сосема малку сол.

Sovrsena-letna-pizza-so-mocarela-bosilek-i-pcenka (1).jpg

Sovrsena-letna-pizza-so-mocarela-bosilek-i-pcenka (2).jpg

Sovrsena-letna-pizza-so-mocarela-bosilek-i-pcenka (3).jpg

Sovrsena-letna-pizza-so-mocarela-bosilek-i-pcenka (4).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ролат од компир пире со вкус на пица Мора да признаеме дека со тек на време одлуката за тоа што да се прави за ручек ...
Брзи, ладни мезиња - идеални за ненајавени гости Дури и кога мислите дека немате ништо во фрижидер, со овие едноставни идеи и рец...
Мезе на брзина: Шарен солен ролат Покрај тоа што е примамлив на око, шарениот ролат е микс од вкусови и ароми кои ...

Најчитани неделава