Прелиени топчиња од мелено месо – брза пита за цело семејство


Прелиени топчиња од мелено месо – брза пита за цело семејство

Вкусно, количински доволно за цело семејство, а лесно за подготовка – вака некако звучи идеалниот ручек.

prelieni-topcinja-od-meleno-meso-brz-rucek-za-celo-semejstvo-01.jpg

Овие прелиени топчиња од мелено месо ги исполнуваат сите критериуми.

Потребни состојки:

 • 400g мелено месо
 • 200ml кефир
 • 200g брашно
 • 1 лажица масло
 • ½ лажичка сода бикарбона
 • ½ главица кромид
 • Сол, бибер
 • И неколку кругови домати

Подготовка:

 • Зачинете го месото по желба како за ќофтиња и направете топчиња од него.
 • Состојките за тестото соединете ги додека не добиете средно густа смеса. Третина од смесата претурете ја во подмачкана тава.
 • Врз неа, наредете ги топчињата месо, па прелијте ја останатата смеса.
 • Печете 10-тина минути, извадете ја тавата и наредете ги круговите домати.
 • Продолжете да печете уште 15-20 минути на 180 степени.

prelieni-topcinja-od-meleno-meso-brz-rucek-za-celo-semejstvo-02.jpeg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ручек за почетници во кујна: Тава печурки со кашкавал Сите кои не се многу вешти во кујната, а сакаат да зготват вкусен ручек, можат д...
Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...
Ќе излижете прсти - Летни кесадиљи со салца од домати Во овој период од годината самата помисла на готвење ни предизвикува мачнотија. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg