Рецепт за марокански палачинки кои се печат само еднострано
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Рецепт за марокански палачинки кои се печат само еднострано

Прелесни се за подготовка, а со вистинска леснотија и исчезнуваат од чинијата.

recept-za-marokanski-palacinki-koi-se-pecat-samo-ednostrano-2.jpg

Најчесто се служат со путер и мед, прелиени додека се топли, но нема да погрешите и со некој намаз или крем.

Потребни состојки:

 • 250g пченичен гриз
 • 40g брашно
 • 2 лажици шеќер
 • 1 лажичка инстант квасец
 • 1 прстофат сол
 • 500ml топла вода
 • 1 кесичка прашок за печиво

Подготовка:

 • Во блендер ставете го гризот заедно со брашното, шеќерот, солта и квасецот. Додајте топла вода и измиксирајте.
 • Додадете го прашокот за печиво на крај и мешајте уште неколку секунди.
 • Тестото пресипете го во пластичен сад и оставете го да мирува 30 минути.
 • Намачкајте го тавчето со путер или зејтин и добро загрејте. Ставајте вообичаена количина од тестото, но разликата е тоа што палачинките се печат само од едната страна, додека од горната се формираат меурчиња.
 • Печете минута до две, додека тестото не се засуши.
 • За најдобар вкус, палачинките редете ги една до друга, не една над друга како вообичаено.

recept-za-marokanski-palacinki-koi-se-pecat-samo-ednostrano-1.jpg

recept-za-marokanski-palacinki-koi-se-pecat-samo-ednostrano-3.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Прелијте неколку банани со чоколадно тесто – и добивате сочен колач Подготовката на овој чоколаден колач е брза, вкусот е совршен, а текстурата мека...
Рецепт за топло ладно колаче од кое тече путер од кикирики Да признаеме, ретки се оние кои не го сакаат популарното „топло-ладно“ колаче.&n...
Највкусната чоколадна торта без грам брашно Оваа чоколадна торта без брашно е одличен десерт без глутен, но не мора да се хр...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg