Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-09-2023


Пролетна крем салата со краставици – идеална за со велигденски ручек

За време на велигденските празници и во текот на пролетта во изобилство може да се најдат ротквици, млад кромид, лук, како и голем број свежи зачини. Во продолжение една идеја за вкусна салата од ротквички и кромид што одлично ќе оди со ручек.

predlog-salata-shto-odlichno-kje-odgovara-so-veligdenskiot-ruchek-rotkvichki-krastavica-i-kiselo-mleko-01.jpg

Направете вкусна салата од ротквички, краставица и кисело млеко, што ќе ја подготвите можне брзо и што одлично ќе се вклопи со велигденскиот ручек или пролетните собиранки.

Доколку не сакате мајонез во салатата, слободно можете да го изоставите, а доколку немате сок од лимон можете да го замените со 1 лажица оцет.

Потребни состојки:

 • 2 врзопа ротквици
 • 1 краставица
 • 1 врзоп млад кромид
 • 3 лажици кисело млеко
 • 2 лажици мајонез
 • 2 лажици ситно исечкан магдонос или копар
 • 1 лажица сок од лимон
 • Прстофат сол
 • Црн бибер

Начин на подготовка:

 • Во поголем сад се мешаат киселото млеко, мајонезот и ситно исечканиот магдонос или копар. Се додава сол и бибер и сок од лимон.
 • Ротквичките и краставичките се сечат на тенки кругови, а младиот кромид се сечка поситно со нож.
 • Исечканиот зеленчук се додава во кремастата смеса.

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Салата што заменува оброк, идеална за летните денови Брз рецепт за салата со модар патлиџан и домати која ќе ви замени оброк е вистин...
Сочен викенд ручек: Свински кременадли на скара со прелив од мед Свинските кременадли со глазура од мед можете да ги пробате за продолжени викенд...
Лесен и вкусен колач со јагоди Колачот со јагоди и јогурт е најбрзиот и најлесниот што некогаш ќе го направите....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg