Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Редена торта со јагоди – за кога немате ништо благо во фрижидер

Сезоната на јаготки треба да се искористи максимално, па ова е уште еден сладок рецепт како да ги вклучите во лесните, пролетни и летни десерти.

redena-torta-so-jagodi-za-koga-nemate-nisto-blago-vo-frizider-01.jpg

Редената торта со јагоди и шлаг се подготвува за 15 минути, без печење и е спас кога немате ништо благо во фрижидерот.

Потребни состојки:

 • 500g јагоди
 • 300ml слатка павлака
 • 200g павлака со повисока масленост
 • 100g шеќер
 • 200g пишкоти
 • 200ml ладно млеко за пишкотите
 • Малку екстракт од ванила
 • Малку лимон

Подготовка:

 • Најпрво, одберете го садот во кој ќе ја правите тортата.
 • Исчистете ги јагодите, измијте ги и прелијте ги со неколку лажици лимонов сок.
 • Со миксер изматете ја павлаката, па кога ќе се згусне додадете го шеќерот, малку по малку. На крај истурете го и милерам кремот (или павлаката), па миксирајте уште 1-2 минути, додека добиете крем смеса.
 • Во ладното млеко ставете го екстрактот од ванила и промешајте.
 • Потопете ги пишкотите, една по една, па наредете еден ред во садот кој го обравте.
 • Врз нив ставете ред од кремот и ред сечкани јаготки.
 • Повторувајте додека не го наполните садот, односно додека не го истрошите материјалот.
 • Нека отстои неколку часа во фрижидер пред послужување.

redena-torta-so-jagodi-za-koga-nemate-nisto-blago-vo-frizider-02.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5-дневно мени: Едноставни рецепти за хранлив и вкусен ручек, ако живеете сами Пржени јајца со песто, едноставен сендвич со наут и хумус, полнети печурки со пр...
Два брзи и лесни рецепти кои вреди да ги послужите на посната трпеза за Св. Никола За Св. Никола, другите посни слави или во кој било друг ден, вреди на трпезата д...
Пролетна крем салата со краставици – идеална за со велигденски ручек За време на велигденските празници во изобилство може да се најдат ротквици, мла...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg