Лесен ручек за летните денови: Лазања од зеленчук и кашкавал
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Лесен ручек за летните денови: Лазања од зеленчук и кашкавал

Во деновите кога е претопло, ретко кој сака да јаде тежок ручек со месо и тестенини, па ова е вкусна, вегетеријанска замена за традиционалната лазања.

Sovrsheno-za-letnite-temperaturi-lazanja-od-zelenchuk-i-sirenje-01.jpg

За подготовка на овој рецепт ќе ви биде потребен само зеленчук и млечни производи. Наместо тестенини, лазањата ќе ја правите со редови од тиквички и модар домат.

Состојки:

 • 300 g модар домат
 • 300 g тиквички
 • 300 g домати
 • 150 ml масло за јадење
 • 350 g кашкавал
 • 3 jajцa
 • 250 ml кисела павлака
 • 1 лажичка сол
 • Зачини по вкус

Подготовка:

 • Модриот домат и тиквичките се мијат и се лупат, а потоа се сечат на кругови или на потенки ленти. Посолете ги и оставете да отстојат во чинија околу 1 час за да испуштат течност, а во меѓувреме исечете ги и доматите на кругови.
 • Премачкајте го плехот со масло и наредете прво модар домат, па повторно премачкајте со масло, па ставете домати, па тиквички и одозгора наредете кашкавал. Ова го повторуваме сè додека не ги потрошиме сите состојки. Завршете со тиквички одозгоре и прелијте ги со преостанатото масло. По желба може и одозгора да додадете рендан кашкавал.
 • Лазањата покријте ја со фолија и ставете да се пече околу 20 минути на 200 степени Целзиусови или додека тиквичките не добијат убава румена боја.
 • Кога ќе биде при крај, тргнете ја фолијата. Прелијте ја готовата лазања со 3 изматени јајца и кисела павлака. Вратете во рерна уште малку да се запече.

Ова јадење се јаде топло, а доколку имате остатоци можете слободно да ги стоплите наредниот ден.

lesen-ruchek-za-letnite-denovi-lazanja-od-zelenchuk-i-kashkaval-02.jpg

lesen-ruchek-za-letnite-denovi-lazanja-od-zelenchuk-i-kashkaval-03.jpg

Б. С. Б. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Пролетна пита со црвено овошје Оваа пролет рецептот кој нема да престанете да го правите е овошната лисната пит...
Рецепт на денот: Медалјони од компир на кои нема да може да одолеете Медалјони или „плескавички“ од компир, полнети со моцарела и печурки – звучи иде...
За сите непланирани собири: Брзи брускети на 4 начини За пролетните собиранки со друштво и со семејството брускетите со различни вкусо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg