Летен десерт: Лава колач сервиран во кора од портокал


Летен десерт: Лава колач сервиран во кора од портокал

Омилениот лава колач подготвен на полесен начин со освежувачки вкус на портокал – вреди да се проба, нели?

leten-desert-lava-kolach-serviran-vo-kora-od-portokal-01.jpg

Вкусното колаче од кое тече чоколадо и се топи во уста сега може да го направите на нов начин и да го сервирате уникатно.

За богатиот вкус кој е комбинација на чоколадо и портокал не мора да кажуваме, сами ќе пробате.

Потребни состојки:

 • 6 портокали, издлабени
 • 150g шеќер
 • 3 јајца
 • 150g путер, стопен
 • 150g темно чоколадо, стопено
 • 100g брашно
 • Шеќер во прав за наросување
 • Нане за сервирање

Начин на подготовка:

 • Исчете го горниот дел на портокалот и отстранете ја внатрешноста без да ја оштетите кората.
 • Внатрешниот дел од портокалот исцедете го и тргнете го сокот настрана.
 • Горниот дел од портокалот свртете ги надолу на хартија за печење, а кората од портокал ставете ја врз нив и прицврстете ги со чачкалици.
 • Измешајте ги шеќерот, сокот од портокал, јајцата, стопениот путер и стопеното темно чоколадо, а на крај додадете го брашното.
 • Истурете ја смесата во портокалите подеднакво и ставете да се печат 20 минути на 180 степени Целзиусови.
 • Кога ќе ги извадите од рерна, наросете со шежер во прав и декорирајте со нане. Нема потреба да се мачите да ги превртите колачите – јадете директно од портокалот.

Детална постапка погледнете во видеото:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Торта полнета со Нутела Можете ли да одолеете на сочна торта полнета со Нутела, која се топи во уста? ...
Десерт на денот: Летна торта со бисквити, без печење Кога ќе ви се пријаде благо во топлите денови – оваа чоколадна торта со бисквити...
Летен десерт: Вртени кори со чоколадо и малини Колку пати сте посакале чоколадна баклава, но ви било пресложено за да ја зготви...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg