2 освежителни, летни салати – се спремаат за 10 минути
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


2 освежителни, летни салати – се спремаат за 10 минути

Како што температурите се качуваат, а ние се подготвуваме за плажа, така менито ни станува многу поограничено и лесно.

2-osvezitelni-letni-salati-se-spremaat-za-10-minuti-001.jpg

Сепак, иако состојките се ограничени на исклучиво свежи и ладни, без многу готвење, не значи дека не може да експериментирате.

Овие две освежителни, летни салати се идеални за деновите кога не ви се готви. Ќе ви требаат 10 минути и неколку различни состојки.

Салата со калинка, портокал и домат

Состојки:

 • 200g млад спанаќ
 • 200g рукола
 • 200g зелена салата
 • 1 шолја исчистена калинка
 • 1 шолја крутони
 • 1 портокал исечкан на парчиња
 • 50g сушен домат
 • Малку сусам

За прелив:

 • 1/3 шолја маслиново масло
 • 2 лажици сок од портокал
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 лажица балсамико
 • 30ml мед
 • Сол и бибер по желба

Сите состојки измешајте ги во длабок сад, па на крај проросете со сусам. Состојките за сосот ставете ги во една тегличка, промешајте ги и прелијте ја салатата.

2-osvezitelni-letni-salati-se-spremaat-za-10-minuti-01.jpg

Салата со овошје и козјо сирење

Состојки:

 • 1 тиквичка
 • ½ краставица
 • 1 морков
 • 1 нектарина праска
 • 150g микс зелена салата
 • 100g јагоди
 • 100g козјо сирење

За прелив:

 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица мед
 • Сол и бибер или зачин по желба
 • 50ml балсамико
 • 100ml масло

Зеленчукот и овошјето исечкајте ги на ситни коцки или кругови, по желба. Оставете ги во фрижидер, да станат покрцкави и да се измешаат вкусовите.

Подгответе го сосот со мешање на сите состојки во тегличка. Прелијте го зеленчукот, па на крај проросете го сирењето.

2-osvezitelni-letni-salati-se-spremaat-za-10-minuti-02.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 посни салати за сечиј вкус и џеб Ако сакате бадниковата вечера да ви помине полесно и посвежо, покрај неопходните...
Талентирана Македонка за која готвењето е уметност: 8 предлог рецепти од Викторија Кочишка Оваа Македонка има кулинарски талент и Инстаграм профил со кулинарски дела кои д...
Рецепт за летните собиранки: Мини пица такоси Во овие топли денови на никој не му е дојдено до готвење и долги часови поминати...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg