Најлесниот рецепт за брза сладолед торта
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Најлесниот рецепт за брза сладолед торта

Супер десерт за изненадни гости, но и супер изненадување за домашните во овие пеколно жешки денови.

najlesniot-recept-za-brza-sladoled-torta-001.jpg

Слатка, кремаста и брза за подготовка, во неколку чекори ќе направите освежување за кое сите ќе ви бидат благодарни.

Потребни состојки:

 • 170g чоколадни бисквити 
 • 50g путер
 • 100g темно чоколадо
 • 500g слатка павлака
 • Малку ванила арома
 • 200g кондензирано млеко
 • 2 лажици какао

Подготовка:

 • Иситнете ги чоколадните бисквити во блендер, па промешајте ги со стопениот путер и 1 лажица слатка павлака. Втиснете ги во еден калап, како да правите чизкејк подлога.
 • Стопете го чоколадото со 100g слатка павлака.
 • Во друг сад изматете ја павлаката со кондензираното млеко. Добиениот крем поделете го на два дела, од кои во едниот ќе ставите какао.
 • На крајот двата кремасти слоја ставајте ги на подлогата, како што е прикажано во видеото.
 • Површината на тортата измазнете ја и прелијте со стопеното чоколадо.
 • Оставете да отстои во замрзнувач и извадете 15-тина минути пред послужување, за да може да пресечете парчиња.

https://www.youtube.com/watch?v=gO68nxk67qk

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Торта полнета со Нутела Можете ли да одолеете на сочна торта полнета со Нутела, која се топи во уста? ...
Десерт на денот: Летна торта со бисквити, без печење Кога ќе ви се пријаде благо во топлите денови – оваа чоколадна торта со бисквити...
Десерт на денот: Лесна торта со редени слоеви сладолед Десерт кој не треба да го печете, само треба да наредите неколку слоеви сладолед...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg