Десерт во чашка – ледено, кремасто задоволство со грчки јогурт и манго
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Десерт во чашка – ледено, кремасто задоволство со грчки јогурт и манго

Зачинете го летото со десерт кој ќе ви ги освои непцата. Совршен спој на солено и слатко, мало ледено задоволство кое ќе го засакаат сите.

Ledeno-kremasto-zadovolstvo-so-grcki-jogurt-i-mango-01.jpg

Потребни состојки:

  • 1 манго, излупено и исечкано на ситни парчиња (може да се замени со праски)
  • 340 g грчки јогурт
  • 2 големи лажици кафеав шеќер или мусковадо шеќер
  • 1/3 шолја тостирани и крупно исечкани бразилски ореви

Начин на подготовка:

  • Измешајте го исечканото манго (или праските) со грчкиот јогурт и поделете ја смесата во 2 проѕирни чаши или теглички.
  • Врз секоја од нив додадете малку кафеав (или мусковадо) шеќер.
  • Покријте ги со проѕирна фолија и оставете ги во фрижидерот од еден до два часа или додека кафеавиот шеќер не се соедини во смесата.
  • Потоа извадете ги и додадете ги крупно сечканите (и претходно потпечени) бразилски ореви.

Ledeno-kremasto-zadovolstvo-so-grcki-jogurt-i-mango (2).jpg

Ledeno-kremasto-zadovolstvo-so-grcki-jogurt-i-mango (1).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Торта полнета со Нутела Можете ли да одолеете на сочна торта полнета со Нутела, која се топи во уста? ...
Десерт на денот: Летна торта со бисквити, без печење Кога ќе ви се пријаде благо во топлите денови – оваа чоколадна торта со бисквити...
Десерт на денот: Лесна торта со редени слоеви сладолед Десерт кој не треба да го печете, само треба да наредите неколку слоеви сладолед...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg