Најевтината летна салата е и највкусна – од домати и стар леб
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Најевтината летна салата е и највкусна – од домати и стар леб

Panzanella е модерниот збор за најевтината и највкусната салата која може да ја направите како цел летен оброк.

najevtinata-letna-salata-e-i-najvkusna-od-domati-i-star-leb-001.jpg

Италијанците отсекогаш се поврзуваат со храната во која е вклучена магијата на маслиновото масло, свежите домати и домашното сирење.

Panzanella е салатата која ќе ве освежи без да ви го испразни џебот.

Потребни состојки:

 • 1kg домати
 • 2 лажици крупна морска сол
 • 350g стар, бајат леб
 • 150ml маслиново масло
 • 1 виолетов кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици оцет или балсамико
 • Малку бибер и босилек
 • 1 парче сирење по желба

Подготовка:

 • Во голем сад исечкајте ги доматите, па заедно со солта оставете ги да отстојат додека не пуштат сок.
 • За тоа време загрејте ја рерната, помешајте го стариот леб исечкан на коцки со малку маслиново масло и печете 15-тина минути на 180 степени, додека не добиете крутони.
 • Во садот со доматите, додадете ги и сите останати состојки. Лукот може да го сечкате или да го истолчите.
 • На крај помешајте го лебот со салатата и оставете да впие од сокот од доматите околу 30-тина минути.
 • Послужете ја салатата ладна и дополнете со чаша бело вино.

najevtinata-letna-salata-e-i-najvkusna-od-domati-i-star-leb-02.jpeg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 посни салати за сечиј вкус и џеб Ако сакате бадниковата вечера да ви помине полесно и посвежо, покрај неопходните...
Посна, полнета погача - идеална за да си ја понесете на работа за појадок На сите ни е смачено да мислиме што ќе јадеме на работа денес, а дилемата се оте...
Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg