Кога ќе го пресечете – тече чоколадо: Колаче подобро и полесно од топло-ладно
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Кога ќе го пресечете – тече чоколадо: Колаче подобро и полесно од топло-ладно

Чоколадно колаче „посветено“ на сите љубители на чоколадото кои често знае да ги мрзи да прават разни филови и торти.

koga-ke-go-presecete-tece-cokolado-kolace-podobro-i-polesno-od-toplo-ladno-001.png

Толку брзо и лесно се прави, што е достојна замена за топло-ладно, а ви требаат само 15 минути.

Потребни состојки:

  • 120g чоколадни бисквити
  • 120ml млеко
  • 50g стопено чоколадо
  • Какао во прав
  • Малку путер/масло за премачкување на калапите

Подготовка:

  • Во блендер иситнете ги бисквитите и помешајте ги со млекото, додека не добиете хомогена смеса.
  • Калапите за мафини премачкајте ги со путер или масло, па наполнете 1/3 од секој од нив со смесата.
  • Во меѓувреме стопете чоколадо и прелијте преку смесата дел од стопеното чоколадо, па покријте со уште 1/3 од смесата од бисквити.
  • Печете на 180 степени околу 15 минути.
  • Декорирајте со какао во прав.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 рецепти за брзи, посни колачиња Иако во наредниот период ќе бидеме малку ограничени со состојките за рецептите к...
Десерт на денот: Куглов торта од која тече чоколадо На љубителите на благо, никогаш не им е доста од нови вкусни десерти. На љуби...
Готов за 15 минути: Џем од јагоди кој ќе ве врати во детството Јаготки кои се мачкаат на леб – појадок, ужинка и вечера која честопати знаевме ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg