Совршени солени залчиња – пица тиквички, одлични за летно мезе
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Совршени солени залчиња – пица тиквички, одлични за летно мезе

Потребата е мајка на иновацијата, а она што ни е потребно, особено за време на летниот период, се вкусни, но брзи и нискокалорични оброци.

Pica-tikvicki-odlicno-letno-meze-01.jpg

Пица тиквички! Звучи неверојатно, а сепак се прават толку лесно и вкусно, што ќе станат задолжителен дел од сечие мени.

Потребни состојки:

 • 1 поголема тиквичка (околу 300 g)
 • 60 g црвени пиперки
 • 60 g шампињони печурки
 • 30 g црвен грав од конзерва
 • 20 g кечап
 • Сол и оригано
 • Рукола
 • 20 g сечкани маслинки

Начин на подготовка:

 • Излупете ја тиквичката и исечкајте ја на подебели кругови. Поставете ги тркалцата во сад за печење обложен со хартија.
 • Ситно исечканата црвена пиперка и печурките ставете ги врз парчињата тиквичка. Црвениот грав оди над нив.
 • Врз секоја „мини-пица“ од тиквичка додадете мала количина на кечап и зачинете со сол и оригано.
 • Печете ги во загреана рерна на 200ﹾС околу половина час.
 • По желба додадете сечкани маслинки и рукола или пак малку рендан кашкавал при крајот на печењето, доколку не се храните строго вегански.

Pica-tikvicki-odlicno-letno-meze-02.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 италијански здрави рецепти: Крема од тиква и хељда, рижото со цвекло и graukase, аспарагус со јајц... Во склоп на Неделата на италијанска кујна, денес на менито имаме неколку рецепти...
Летни мини ролати: Тиквици со фил од пилешко и зеленчук Нема ништо подобро од лесни ручеци полни со зеленчук за летните денови кога ни е...
Совршен летен рецепт – солени палачинки со тиквички и 3 вида сирење Сезоната на тиквичките е започната и не можеме да бидеме посреќни. Како неутрале...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg