Тоскански деликатес - фетучини со пилешко и сланина во кремаст сос
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Тоскански деликатес - фетучини со пилешко и сланина во кремаст сос

Донесете го вкусот на Италија во вашата кујна. Вкусни фетучини во комбинација со пилешко, сланина, зеленчук и пармезан, споени во неодоливо богат, раскошен кремаст сос.

Toskanski-delikates-01.jpg

Потребни состојки:

 • 340g тестенини фетучини
 • 4 парчиња сланина ситно исечкана
 • 450g бело пилешко месо, исечено на ленти
 • 2 чешниња лук, ситно сечкан
 • 4 мали домати, исечкани
 • 1 шолја неутрална павлака за готвење
 • 150g бејби спанаќ
 • ½ шолја рендан пармезан
 • 3 лажици ситно сечкан свеж босилек
 • Сол и црн бибер

Начин на подготовка:

 • Сварете ги тестенините според упатството на пакетчето и исцедете ги од вишокот вода.
 • Во меѓувреме, додека се варат, почнете со пржење на сланината во ладно, незагреано тавче на средна температура. Кога сланината ќе стане златна и крцкава (после 8 минути од прилика) префрлете ја во друг сад.
 • Зачинете го пилешкото по желба и додадете го во тавчето каде што ја пржевте сланината. Откако ќе се зготви, префрлете го и пилешкото кај сланината.
 • Во тавчето ставете го лукот и пропржете го околу 30 секунди додека не пушти малку мирис. Додадете ги доматите и павлаката за готвење и промешајте. Почекајте додека не почне да врие, па додадете го спанаќот и добро измешајте.
 • На крајот додадете ја сланината, пилешкото и сварените фетучини. Дозволете тестенините добро да го впијат сосот и додадете рендан пармезан и свеж босилек.

Toskanski-delikates-02.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за летните собиранки: Мини пица такоси Во овие топли денови на никој не му е дојдено до готвење и долги часови поминати...
Летен ручек за 5 минути: Компир салата на 4 начини Зошто да послужите обичен компир како прилог на главното јадење, а да не направи...
Здрави домашни плочки кои ќе посакате да ги вкусите веднаш Празниците се позади нас, а руската салата, кифличките и тортите со кои се преја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg